Stari Niš

Nikola Tesla – više od veka počasni meštanin Sićeva

Na današnji dan, 10. jula 1856. godine, rođen je naučnik srpskog porekla Nikola Tesla. “Ja sam, kao što vidite i čujete, ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu srpstva u svetu”, govorio je Tesla.

Zahvaljujući svetlim idejama našeg najvećeg naučnika – i silini reke Nišave u Sićevačkoj klisuri, zasvetlelo je selo Sićevo i Niš 1908. godine, kada je krenula sa radom hidroelektrana 𝑺𝒗𝒆𝒕𝒂 𝑷𝒆𝒕𝒌𝒂.

Struja je stizala do Niša dalekovodom dugim 25 kilometara, a pod naponom od osam kilovolta. 𝘿𝙤 𝙟𝙪𝙘̌𝙚 𝙤𝙥𝙪𝙨𝙩𝙚𝙡𝙚 𝙪𝙡𝙞𝙘𝙚 𝙥𝙤𝙘̌𝙚𝙡𝙚 𝙨𝙪 𝙙𝙖 𝙨𝙚 𝙥𝙪𝙣𝙚 𝙧𝙖𝙯𝙙𝙧𝙖𝙜𝙖𝙣𝙞𝙢 𝙨𝙫𝙚𝙩𝙤𝙢 𝙪 𝙥𝙧𝙫𝙞𝙢 𝙨𝙖𝙩𝙞𝙢𝙖 𝙤𝙨𝙫𝙚𝙩𝙡𝙟𝙚𝙣𝙤𝙜 𝙜𝙧𝙖𝙙𝙖, prenosi FB stranica Slike starog Niša i okoline.

Izgradnja HE „Vila na Nišavi“ prema idejnom projektu Nikole Tesle; Foto; FB Slike starog Niša i okoline
Izgradnja 𝙑𝙞𝙡𝙚 𝙣𝙖 𝙉𝙞𝙨̌𝙖𝙫𝙞 – kako su je nazvali meštani Vilinog grada, započela je samo tri godine nakon izgradnje hidroelektrane na Nijagari koja je bila simbol Tesline pobede u čuvenom 𝙧𝙖𝙩𝙪 𝙨𝙩𝙧𝙪𝙟𝙖.
Foto: Vladimir Jovanović

Iako treća po starosti u Srbiji, HE 𝑺𝒗𝒆𝒕𝒂 𝑷𝒆𝒕𝒌𝒂 ne prestaje sa radom do danas, sa neznatnim tehničkim intervencijama, čije je kvalitetno hidroelektrično postrojenje i elektromašinsku opremu za proizvodnju struje postavio bečki 𝙎𝙞𝙢𝙚𝙣𝙨. Projekti brane, kanala i zgrade, delo je inženjera Aćima Stevovića iz niške Železničke radionice.

Nikola Tesla postaje meštanin Sićeva sa oduševljenjem, zaslugom tadašnjeg poslanika i predsednika Opštine Sićevo, Mateje Radoojkovića, koji je lično upoznao našeg izumitelja tokom njegove višednevne posete Beogradu 1892, kada mu je tom prilikom uručio dokument o proglašenju.

Genije iz Smiljana

Nikola Tesla rođen je u seli Smiljan, 10. jula 1856. godine, a preminuo u Njujorku 7. januara 1943. godine.

Tesla je bio je naučnik i inovator svetskog glasa, a radio je na području elektrotehnike i radiotehnike-

Najznačajniji Teslini pronalasci su polifazni sistem, obrtno magnetsko polje, asinhroni motor, sinhroni motor i Teslin transformator.

Takođe, otkrio je jedan od načina za generisanje visokofrekventne struje, dao je značajan doprinos u prenosu i modulaciji radio-signala, a ostali su zapaženi i njegovi radovi u oblasti rendgenskih zraka.

Njegov sistem naizmeničnih struja je omogućio znatno lakši i efikasniji prenos električne energije na daljinu.

Bio je ključni čovek na izgradnji prve hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima.

U nekoliko je navrata nominovan je  za Nobelovu nagradu za fiziku, ali je nikada nije dobio, jedan od razloga je što nije hteo da je deli  sa Edisonom, a Švedska akadmija nije želela da podeli nagradu  pojedinačno.

Jedini je Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica mere, jedinica mere za gustinu magnetnog fluksa ili jačinu magnetnog polja, tesla.

Nikola Tesla je autor više od 700 patenata, registrovanih u 25 zemalja, od čega u samo u oblasti elektrotehnike 112. Govorio je mnogo jezika – srpski, engleski, nemački, italijanski, francuski, češki, mađarski, latinski i slovenački.

Opsednutost brojem tri

U svojim pedestim godinama  Tesla je počeo da jasno pokazuje simptome opsednutosti bizarnim detaljima. Pored već ranije pokazanog straha od mikroba postao je opsednut brojem tri. Često mu se dešavalo da obilazi oko bloka zgrada tri puta pre nego što bi ušao u zgradu, zahtevao je da se pored tanjira uvek postave tri platnene salvete pre svakog obroka. Priroda ovog poremećaja je u to vreme bila nedovoljno poznata, tako da se mislilo da su simptomi koje je ispoljavao, bili pokazatelji delimičnog ludila. Ovo je nesumnjivo štetilo njegovom ugledu.

Smrt u hotelu u Njujorku

Preminuo je u svojoj 87. godini u Njujorku,  siromašan i zaboravljen,  od srčanog udara u hotelskom apartmanu 3327 na 33. spratu Njujorker hotela 7. januara 1943. godine.

Zvanično je zabeleženo da je umro od srčane tromboze u 22 časa i 30 minuta.

I pored prodaje patenata u oblasti naizmeničnih struja, Tesla je umro siromašan i u dugovima.

Gradonačelnik Njujorka Lagvardija je rekao

„Nikola Tesla je umro. Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vreme prolazi, postaje još veće“. Posmrtni obred je održan 12. januara u Crkvi svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu u Njujorku, a posle službe telo je kremirano.

Ispraćaju Teslinih posmrtnih ostataka prisustvovalo je oko 2000 ljudi, među kojima su bile i mnoge značajne ličnosti i nobelovci. Svi vodeći njujorški listovi imali su svoje izveštače.

Teslina porodica i jugoslovenska ambasada su se borili sa američkim zvaničnicima za povratak dokumenata i ličnih stvari, zbog mogućeg značaja nekog od njegovih istraživanja. Konačno, njegov sestrić Sava Kosanović uspeo je da dođe do dela njegovih ličnih stvari i to je sada smešteno u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.

Njegov pepeo je prenesen u Beograd jula 1957. godine. Urna je smeštena u Muzeju Nikole Tesle gde i danas stoji.

28. februara 2014. godine  potpisan je sporazum između Srpske pravoslavne crkve, Vlade Republike Srbije i Privremenog organa Grada Beograda o prenosu posmrtnih ostataka Nikole Tesle u portu Hrama Svetog Save.

Mnogi današnji obožavaoci Tesle su skloni verovanju da je on „čovek koji je izumeo dvadeseti vek“ i nazivaju ga „Prometej dvadesetog veka“

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Jedan komentar

  1. Zašto baš Sićevo, trebali ste mali dublje da proučite detalje. Nekih 10 godina ranije Tesla je aplicirao u Beogradu za budzetsku stipendiju za studente srpske nacionalnosti na studijama van Srbije. Bio je odbijen. Tada su na vlasti na nivou kraljevine bili naprednjaci Milana Piroćanca, oponenti Pašićevih Radikala koji držali vlast u Sićevu. Odbijanje tada još nepoznatog Tesle Radikali videli kao priliku za političko potkusirivanje te tada jako moćna vinogradarska zadruga iz Sićeva skupila pare i platila Tesli jednu godinu studija 😀 Tako je krenula ta priča koja kasnije upliće izgradnju elektrane baš ispod sela Sićevo koje dobilo struju godinu dana pre Niša.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com