Društvo

Blistav osmeh zlata vredi. Da li su vam svi zubi na broju?

U svetu od 60 do 90 odsto školske dece i blizu 100 odsto odraslog stanovništva ima kvar na zubu. Trećina stanovništva od 65 do74 godine starosti u svetu nema nijedan svoj zub. U cilju edukacije najmlađih o higijeni usta i zuba, u Nišu je održan Dan higijene usta i zuba.

Blistav osmeh - svetla budućnost
Dan higijene usta i zuba, Oficirski dom Niš
Blistav osmeh – svetla budućnost

Za zdravlje usta i zuba neophodna je redovna poseta stomatologu, održavanje oralne higijene i pravilna ishrana. Edukacija od naranijeg uzrasta je ključna u očuvanju zdravlja usta i zuba.

Najmlađi učenici iz Nišavskog, Topličkog i Pirotskog okruga, koji su posetili manifestaciju Udruženja Stomatologije primarne zdravstvene zaštite u niškom Oficirskom domu, kažu da peru zube ujutru i uveče pred spavanje, ali da roditelji nekada moraju da ih opomenu, jer zaborave.

Jedna devojčica kaže da ponekada koristi i soda bikarobonu, mada većina koristi paste za zube. Većina ističe da ne voli mnogo zubare, ali znaju da moraju da idu na redovne kontrole.

„Zdravlje zuba kod dece je zabrinjavajuće, ali ohrabruje što se deca ne plaše zubara, zato je prevencija izuzetno važna“, kaže dr Miljana Petrović Punoševac, specijalista preventivne dečje stomatologije.

Ovo je bila i prilika da se deca međusobno druže i da kroz zabavu saznaju kako da na najbolji način vode računa o svojim zubićima, jer će na taj način zadržati zdrave zube i lep osmeh, dodaju stomatolozi.

Dan higijene usta i zuba podržali su Školska uprava u Nišu i Grad Niš.

blistav-osmeh

Saveti stomatologa za blistav osmeh

ŠTETNE NASLAGE – Bakterijske naslage (plak) treba redovno i detaljno odstranjivati, jer su one odgovorne za bolesti u usnoj šupljini: bez plaka nema ni karijesa ni parodontitisa.

PRAVILNO PRANJE – Pranje zuba je efikasno samo ako primenjujete pravu tehniku. Iskustvo je pokazalo da se najbolji rezultati postižu ako se zubi peru sledećim redosledom: najpre površina kojom se žvaće, zatim spoljašnja i, na kraju, unutrašnja strana zuba.

ČUVAJTE DESNI – Zube uvek perite od crvenog ka belom (to jest, od desni do ruba zuba). Vibraciona tehnika funkcioniše na sledeći način: stavite četkicu pod uglom od 45 stepeni na ivicu desni. Tapkajući blago masirajte ovaj deo da biste opustili desni, a onda nastavite pranje ka rubovima zuba.

PRANJE BEZ MUKE – Električne četkice veoma detaljno peru zube, a njihova dodatna prednost je u tome što je pranje jednostavnije (ovo je naročito pogodno za osobe sa oboljenjem šake).

KONAC – Veoma je važno detaljno očistiti prostor između zuba, jer se tu najčešće skupljaju bakterije. To možete da uradite pomoću specijalne četkice ili konca.

IZBEGAVAJTE TVRDE ČETKICE – Tvrde četkice i paste sa zrncima za temeljno pranje oštećuju zubnu gleđ i desni.

FLUOR ŠTITI ZUBE – Pasta bi trebalo da sadrži fluor, jer on jača zube. Osim toga, fluor otežava bakterijama da se skupljaju na površini zuba. Kada završite sa pranjem, nemojte da ispirate pastu, već je samo ispljunite.

OPREZNO SA KISELOM HRANOM – Namirnice i napici koji sadrže kiselinu (agrumi, vino, sirće, limunada, ‘koka-kola’, voćni sokovi) omekšavaju zube. Zato sačekajte najmanje pola sata pre nego što operete zube, jer će se do tada neutralisati kiseline u ustima.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com