Društvo

Grad Niš ka rodno odgovornom budžetu

Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA predstavio je danas projekat ”Grad Niš – ka rodno odgovornom programskom budžetu” koji realizuje ta organizacija uz pomoć Austrijske razvojne agencije i Švedske međunarodne razvojne agencije SIDA, a u saradnji sa Gradom Nišom. Osnovni cilj projekta je stvaranje preduslova za korišćenje alata rodno odgovornog budžetiranja na teritoriji Grada Niša.

Pored predstavljanja promo edukativnog materijala na temu rodno odgovornog budžetiranja, koji će biti distribuiran zainteresovanim institucijama i organizacijama, ali i građanima Niša, na konferenciji su predstavljene i ostale planirane aktivnosti: definisanje plana uvođenja rodno odgovornog budžetiranja u budžetski proces u saradnji sa Komisijom za rodnu ravnopravnost; i izrada seta preporuka, programa i prioriteta za uvođenje rodnog budžetiranja sa posebnim akcentom na podršku ženskom preduzetništvu.

Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA

Da bi se lakše realizovale sve ove aktivnosti, PROTECTA priprema rodnu analizu određenih oblasti budžeta Grada Niša i radi istraživanje na temu ženskog preduzetništva.

U okviru istraživanja biće obrađene teme kao što su: šta znači biti preduzetnica danas u Nišu, koji su motivacioni faktori, prepreke, izazovi, potrebe, mehanizmi podrške, da li je pandemija uticala na broj žene preduzetnica ili izazvala određene probleme u njihovom radu isl.

Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA

Na osnovu istraživanja koje u svojim aktivnostima za rodno odgovorniji budžet grada koristi PROTECTA, a koje je krajem prošle godine realizovala Privredna Komora Srbije, od ukupno 451.835 kompanija koje posluju u Srbiji, žene kao stoprocentni vlasnici vode 117.644 kompanija, skoro tri puta više firmi – 303.782 kompanija su u vlasništvu muškaraca, dok 30.409 firmi ima mešovitu vlasničku strukturu. Ohrabrujući je podatak da su žene kao vlasnici kompanija najzastupljenije u Nišu. Posmatrano po opštinama, izdvaja se niška opština Medijana u kojoj je procentualno najveći udeo kompanija koje vode žene u odnosu na kompanije koje vode muškarci, i to 32 prema 62 procenta. U drugim opštinama taj odnos se kreće od 21 prema 75 procenata, do 27 prema 69 procenta kompanija u korist vlasnika muškaraca. U Medijani posluje oko 2.300 „ženskih“ kompanija, dok muškarcima vlasnički pripada 4.431, a podeljeno vlasništvo ima 495 kompanija, što je odnos u korist žena menadžera i vlasnica, kao ni u jednoj drugoj opštini u Srbiji.

Po pravnoj strukturi, od svih kompanija u kojima su žene apsolutni vlasnici, 77 procenta je u sektoru preduzetništva, 13,6 procenta su društva sa ograničenom odgovornošću, a 8,2 procenta su udruženja.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com