Manjinska prava su nešto na šta se treba posebno fokusirati
Natalija Đorđević, apsolvent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu, jedna je od perspektivnih budućih pravnika koji permanentno ulažu u svoje znanje i veštine. Jedan od fokusa u njenoj budućoj pravničkoj karijeri, navodi Natalija, jesu manjinska prava.
Ona je zbog toga krajem novembra i početkom decembra, pohađala trening „Branitelji i braniteljke manjinskih prava“ u organizaciji Instituta za evropske poslove, uz podršku Ambasade SAD u Srbiji, koji je održan u Kragujevcu, a sa ciljem da okupi mlade pravnike i pravnice, advokate i tužioce i senzibiliše ih za pitanja manjinslih prava u Srbiji.
Jedan od razloga, ističe Natalija, zašto je bitan ovakav vid edukacije, jeste taj što pravnici nemaju tokom školovanja konkretne predmete na kojima se izučavaju manjinska prava.
„Istraživačkim radom, koji je deo ovog projekta, došlo se do saznanja da mladi pravnici tokom školovanja nemaju predmet koji se fokusira isključivo na manjinska prava. A to je jako bitno jer je Srbija u većinskim delovima multikulturalna i multietnička zemlja, te su manjinska prava nešto na šta treba staviti poseban fokus“, kaže Natalija Đorđević.
Ona dodaje da stanje manjinskih prava u našoj državi nije na zavidnom nivou, ali da se vremenom ostvaruje napredak, prvenstveno zahvaljujući nevladinim i međunarodnim organizacijama.
O samom treningu, Natalija kaže da se sastojao od predavanja, radionica posete zaštitniku građana i Višem sudu u Kragujevcu. Obuhvatao je pet radnih dana sa intenzivnom agendom, koja je podeljena u četiri oblasti: „Razumevanje majninskih prava“, „Jesmo li svi ravnopravni?“, „Institucionalna zaštita manjinskih prava u Srbiji“ i „Žrtve kršenja ljudskih prava“.
„Ovo je bila sjajna prilika da mladi pravnici prošire svoje znanje iz oblasti ljudskih i manjinskih prava i sloboda. Fokus je stavljen na prava roma i LGBT zajednicu. Velika mi je čast što mogu da kažem da sam i sama bila učesnica ovog projekta“, ističe Natalija.
Dodaje da je bilo nezaboravno i veoma intenzivno iskustvo.
„U nekim trenucima bilo je čak i teško, jer smo imali priliku da kroz radionice, koje je držala izvrsna glumica Branka Bajić, i sami kroz glumu proživimo neke situacije i trenutke sa kojima se ovi ljudi, kao manjinska grupa, često sreću i na koje nailaze, a nakon toga bismo diskutovali o svemu tome“, kaže Natalija.
Ono što je najbitnije, zaključuje Natalija, naučili su mnogo korisnih tvari, stekli nova znanja kako bi i sami mogli kasnije da utiču na druge da promene svoje stavove i uverenja, koja su zasnovana na predrasudama.
„Time svi zajedno možemo pomoći pripadnicima svih manjinskih grupa da se osećaju prijatno u sredini u kojoj žive, možemo im pomoći kada god je to moguće i time pokažemo da smo svi jednaki i da svi imamo ista prava, nezavisno od našeg pola, satusa, rasne ili etničke pripadnosti“, zaključila je Natalija Đorđević.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.