Srpska zdravstvena knjižica važi u 21 državi
Detaljno objašnjenje kako da budete osigurani tokom putovanja
U određenim zemljama u inostranstvu zdravstvena knjižica Srbije važi, s tim što je neophodno obaviti proceduru da biste na putovanju dobili medicinsku pomoć o trošku države. U RFZO su naveli da Srbija ima bilateralni ugovor o socijalnom osiguranju sa više država koji obuhvata i oblast zdravstvenog osiguranja, prenosi Jugmedia.
U pitanju su Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Holandija, Italija, Luksemburg, Mađarska, Severna Makedonija, Nemačka, Rumunija, Slovačka, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Slovenija, Turska, Tunis, Poljska, Velika Britanija, kanadska provincija Kvebek, Danska, Norveška i Švedska.
U tim državama osiguranici iz Srbije imaju pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoć kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i zdravlje osiguranih lica. A da bi se ta pogodnost za srpske turiste i ostvarila, treba proći određenu proceduru.
Dakle, prvi korak je da od lekara dobijete potvrdu da ne bolujete od neke bolesti za koju je potrebno duže lečenje. Obrazac potvrde o zdravstvenom stanju koji popunjava izabrani lekar možete preuzeti na sajtu RFZO.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Velika prevara. Potvrde se izdaju samo zdravim i pravim , a to su mladi ljudi bez bolesti. A oni svejedno ne idu u RTZO i ne čekaju potvrdu. Svako ko ima hroničnu bolest, znači bilo ko stariji od recimo 50 godina, ne može da dobije potvrdu. Paradoks. Ako moj ćale od 65 slomi nogu u Grčkoj i to je hitno stanje, Srbija ga je otkačila jer ima hroničnu bolest tj. šećer i hipertenziju. Sramota , ali tako je.