Zdravlje

Danas je Svetski dan mentalnog zdravlja

Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se širom sveta 10. oktobra.

Ovaj međunarodni dan ustanovljen je 1992. godine sa ciljem da se podigne svest o problemima koji prate mentalno zdravlje.

„Mentalno zdravlje je termin koji je definisan na mnogo načina, ali je najbitnije da shvatimo da on obuhvata način na koji osoba misli, oseća i ponaša se, kao i sposobnost da se nosi sa svakodnevnim stresovima, razvija zdrave odnose i donosi važne životne odluke”, kaže Nemanja Zajkesković, psihoterapeut u edukaciji.

On dalje objašnjava da mentalno zdravlje nije samo odsustvo mentalnih poremećaja, već i da uključuje pozitivan odnos prema sebi, drugima i životu.

„ Dobro mentalno zdravlje omogućava pojedincima da funkcionišu efikasno u društvu, rešavaju probleme i ostvaruju svoje potencijale. Loše mentalno zdravlje, s druge strane, može ometati svakodnevni život i negativno uticati na odnose i produktivnost”, naglašava Zajkesković.

Što se mentalno zdravih osoba tiče, Zajkesković objašnjava da to nije osoba koja nema mentalne bolesti ili koja ne može da se razboli, već je to osoba koja može da se razboli, bude nesrećna, anksiozna i depresivna i sve to prevaziđe bez većih posledica.

Mentalno zdrava osoba može osetiti čitav spektar emocija i doživljaja, a zatim ih prihvatiti i prevazići.

Iako nema definisanih tehnika za jačanje mentalnog zdravlja, Zajkesković kao važnu navodi komunikaciju.

„Nažalost, nema tehnika za jačanje mentalnog zdravlja. Otvorena i sigurna komunikacija sa ljudima, iskreno povezivanje, kontakt, kao i jačanje sopstvenih potencijala u prevazilaženju životnih poteškoća jačaju mentalno zdravlje”, priča Zajkesković.

Dodaje i da je sve ostalo samo privremena zamena za pravu stvar.

Među simptomima koji ukazuju na loše mentalno zdravlje, značajan znak je i kada čovek oseti da ne može sve sam da prevaziđe.

„To je pravo vreme da se stupi u kontakt sa psihologom ili psihoterapeutom koji će mu pomoći da zajedno naprave plan za dalji rad”, kaže Zajkesković.

On napominje i da o mentalnom zdravlju treba da brinu svi.

„Prvenstveno, svako o svom, a onda i o bližnjima, koliko god je to u našoj mogućnosti. Institucije brinu o mentalnom zdravlju, ali naše zdravlje mora početi od nas samih”, ističe  Zajkesković.

Dodaje i to da je mentalno zdravlje svakog pojedinca njegova odgovornost, dok su ostali aspekti mali deo celokupne slike.

Stručnjaci: Oko 15 odsto stanovništva Srbije pati
od nekog oblika mentalnog poremećaja

U Srbiji oko 15 odsto stanovništva pati od nekog oblika mentalnog poremećaja, saopštila je danas farmaceutska kompanija Teva/Actavi povodom Svetskog dan mentalnog zdravlja.

Kompanija je, u nameri da istakne važnost brige o mentalnom zdravlju i ulogu savremenih terapija u lečenju ozbiljnih mentalnih poremećaja, istakla da će, prema procenama, gotovo trećina svetske populacije barem jednom u životu patiti od nekog oblika mentalnog poremećaja.

„Ovogodišnji Svetski dan mentalnog zdravlja je prilika da reafirmišemo posvećenost zajednice unapređenju lečenja u ovoj oblasti u Srbiji“, izjavila je generalna direktorka Teve/Actavisa za Srbiju i Crnu Goru Sonja Katanec.

Navela je da Teva aktivno sarađuje sa državnim institucijama, zdravstvenim ustanovama i stručnjacima širom Srbije kako bi osigurali da pacijenti imaju pristup najefikasnijim terapijama.

„Važno je da svi zajedno radimo na većoj informisanosti o mentalnom zdravlju i dostupnim terapijama, ali i da istovremeno radimo na smanjenju stigme povezane sa mentalnim bolestima. Uklanjanje stigmatizacije je ključan korak kako bi pacijenti na vreme potražili adekvatnu pomoć“, ukazala je Katanec.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com