MONOGRAFIJA: Cerjanska pećina – okolina, priroda, zaštita
Monografija o Cerjanskoj pećini pod nazivom „Cerjanska pećina – okolina, priroda, zaštita“ koju je uradio Zavod za zaštitu prirode Srbije, biće promovisana u četvrtak, 13. aprila u 12 sati u Oficirskom domu.
Cerjanska pećina nalazi se blizu sela Cerje, 15 km od Niša. Ulaz u pećinu, na nadmorskoj visini od 515 m, predstavlja ponor rečice Provalije, koja ponovo izvire na Kravljanskom vrelu, 2800 m severozapadno, na nadmorskoj visini od 310 m. Istraživali su je do sada mnogi domaći i strani speleoronioci, koji su i utvrdili njenu novu dužinu od oko sedam kilometara.
Cerjanska pećina je svakako nesvakidašnji spelološki objekat. U njenoj unutrašnjosti je konstantna temperatura oko 13 stepeni i za sada je posećuju samo ljubitelji adrenalinskih sportova i stručnjaci.
Do sada je poznato da je priroda stvarala ovu pećinu oko dva i po miliona godina i da predstavlja sistem povezanih pećina. Povezana je sa Kravljanskom jamom, a po dužini od sedam kilometara, druga je po veličini u Srbiji, odmah iza Lazareve pećine.
Tu žive daždevnjaci, a sistem pećina čine bogati draperi stalaktita i stalagmita i jedinstvene pećinske „ruže“. Polovina poznatih vrsta slepih miševa u svetu živi u ovoj pećini, a oni su i zakonom zaštićeni.
Uredbom Vlade Republike Srbije iz 1998. godine Cerjanska pećina proglašena je spomenikom prirode i data na upravljanje JP “Direkcija za izgradnju grada Niša” sa zadatkom da se sačuva u izvornom obliku i kao takva prenese budućim generacijama.
Monografija koja će biti promovisana sutra u podne u Oficirskom domu, objavljena je u izdanju Zavoda za zaštitu prirode Srbije i upravljača ovim spomenikom prirode, Direkcije za izgradnju grada Niša, uz podršku Ministarstva za poljoprivredu i zaštitu životne sredine.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.