Istraživanja o diskriminaciji u Srbiji, koja je projekat “Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji” u protekle dve godine sproveo u saradnji sa poverenicom za zaštitu ravnopravnosti Brankicom Janković, pokazala su da 95 % građana smatra da diskriminacija u Srbiji postoji i da se najčešće ispoljava u oblasti rada i zapošljavanja (74%), socijalne zaštite (30%), zdravstva (29%) i obrazovanja (20%), a da su joj prema mišljenju 50 odsto ispitanika najizloženiji Romi, a potom žene (33%).
Petar Antić, projektni menadžer
„Postojanje diskriminacije nažalost potvrđuju i slučajevi fizičkog nasilja izazvani predrasudama i stereotipima na nacionalnoj i rodnoj osnovi, kakvih je u poslednjih nekoliko godina bilo širom Srbije. Takođe, na to ukazuju i činjenice da u Srbiji postoje škole koje pohađaju samo deca romske nacionalnosti i da je stopa zaposlenosti Romkinja samo 12%. Ipak, u duhu 10.decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, važno je napomenuti da poređenje podataka iz aktuelnih istraživanja i onih iz 2016. godine pokazuje da se broj građana koji prepoznaju i osuđuju diskriminaciju povećava. To znači da je važno nastaviti sa kampanjama protiv diskriminacije i sa radom na pravovremenoj i adekvatnoj primeni antidiskriminacijskih mera. Srbija već duže vreme ima zakonodavni okvir koji zabranjuje diskriminaciju, a sprovođenje tih zakonskih mera posebno u oblasti obrazovanja tokom poslednjih nekoliko godina podržano je i odgovarajućim pravilnicima koji propisuju način postupanja u slučajevima diskriminacije. Ali, veoma često, postojeći propisi se ne primenjuju na vreme i na propisan način,” kaže Petar Antić, projektni menadžer projekta “Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji”, koji u okviru Nemačke razvojne saradnje sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Najavljujući da će četvrta, završna panel diskusija u okviru kampanje „Upoznaj, ne sudi!“, čiji je cilj podizanjе svеsti o problеmu diskriminacijе Roma i podsticanjе na adеkvatno rеagovanjе i prеvеnciju, zbog aktuelne situacije biti održana na drugom kanalu Radio-televizije Vojvodina (RTV2) 12.decembra u 20.30, Antić napominje da je istraživanje Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji pokazalo i da, prema mišljenju više od polovine građana, mediji u velikoj meri podstiču, odnosno dovode do diskriminacije.
„Izveštavanje medija je tako ocenilo 59% odsto ispitanika ovog istraživanja. Istovremeno, 84% građana medije vidi kao instituciju koja može da smanji diskriminaciju. To ukazuje da građani u velikom broju prepoznaju napise u medijima koji su u suprotnosti sa ljudskim pravima i da bi medijsko izveštavanje trebalo da bude oblast u kojoj bi praksa zasnovana na poštovanju ljudskih prava trebalo da bude znatno poboljšana, ukoliko želimo da Srbija bude zemlja u kojoj se poštuje čuvena Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, zbog koje je Generalna skupština Ujedinjenih nacija još davne 1950.godine proglasila 10. decembar za Dan ljudskih prava,” zaključio je Antić.
Projekat “Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji” pokrenut je 2018. godine sa ciljem da podrži aktivnosti koje država Srbija preduzima ili planira u okviru Strategiji za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji 2016-2025. Kroz projekat je do sada pružena značajna podrška Romima i Romkinjama i pripadnicima ostalih marginalizovanih grupa (uključujući povratnice i povratnike) u unapređenju položaja na tržištu rada i zapošljavanju. Veliki broj aktivnosti projekta, uključujući i kampanju “Upoznaj, ne sudi!”, usmeren je na suzbijanje stereotipa i predrasuda, koji su čest uzrok diskriminacije. Projekat je, u saradnji sa Vladom Republike Srbije fokusiran na jačanje kapaciteta nacionalnih i lokalnih aktera za implementaciju i praćenje Strategije, kroz podršku u koordinaciji i sprovođenju mera protiv diskriminacije sa posebnim fokusom na diskriminaciju prema ženama i rodnu ravnopravnost.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj web stranici. Ako nastavite da koristite ovu stranicu, pretpostavićemo da ste zadovoljni.OkPolitika privatnosti