Saradnja i razmena iskustva ombudsmana: „Holandsko-srpski dijalog” održan u Nišu
U susret Međunarodnom danu ljudskih prava danas je u Nišu održan događaj pod nazivom „Holandsko-srpski dijalog” na kom su učestvovali ministri Vlade Republike Srbije i gosti iz Holandije.
„Skup je organizovan u susret Međunarodnom danu ljudskih prava koji je 10. decembra. Naše kolege iz Holandije i Regionalna kancelarija Ombudsmana u Nišu imaju zaista izuzetnu saradnju, tako da su oni danas ovde i njihova podrška i razmena iskustava sa holandskim Ombudsmanom koji ima dugu tradiciju institucija Ombudsmana nam je zaista dragocena, kako bismo sa kolegama razmenili iskustva sa njihovim lokalnim Ombudsmanom i savetnikom za lokalne Ombudsmane pri nacionalnom Ombudsmanu u Holandiji”, kazala je Katarina Mitrovski iz Ombudsman regionalne kancelarije.
Ona dodaje da je da su komunikacija i efikasno delovanje zaista značajni, te da će radionice doprineti dobroj praksi.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov naveo je da je za njega velika čast i zadovoljstvo što je na konferenciji koju organizuje Regionalna kancelarija Ombudsmana u Nišu.
Žigmanov je naveo da institucije izvršne vlasti treba da prate zakonitost postupanja institucije koje vrše vlast i štite građane koji smatraju da su im uskraćena ljudska prava.
„Mi koji smo posvećeni razvoju Srbije kao demokratske države izuzetno cenimo postojanje institucija Ombudsmana na lokalnom nivou, podržavamo njihov rad i mislimo da ovakve konferencije, na kojima će čuti iskustva iz Holandije, mogu biti i više nego korisne za unapređenje njihovog rada i nastojaćemo i dalje zajednosa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu da stvaramo klimu da sve lokalne samouprave u Republici Srbiji dobiju svoga Ombudsmana kako bi se građani osećali sigurnijim, kako bi se unapredilo ostvarivanje ljudskih prava i kako bi onda vladavina prava i razvoj demokratije imao što više dostignuća”, kazao je Žigmanov.
Dodaje da treba su kao država potpisali međunarodne dokumente kojima se propisuju norme u području ljudskih prava, te da rade na njihovoj implementaciji.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević kaže da je postojanje lokalnog Ombudsmana važno jer su oni prvi u kontaktu sa građanima.
„Sa druge strane, međuopštinska saradnja, mi smo shvatili u Ministarstvu da je jako važna. Od velike važnosti je udruživanje opština preko državnih organa ili institucija koje rade na jedan isti način i na taj način sada Ministarstvo državne uprave može sada i da finansira projekte međuopštinske saradnje”, kazala je Žarić Kovačević.
Ona dodaje da je niški lokalni Ombudsman prvi koji je započeo priču međuopštinske saradnje, te da Niš, kao regionalni centar, treba da okuplja i manje opštine kako bi građani bili zadovoljni.
Ministarka je kazala i da je odlukom o dodeli sredstava iz budžetskog fonda niški Ombudsman dobio 2.8 miliona za uvezivanje lokalnih zaštitnika građana, što će se sada desiti sa Opštinom Babušnica.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.