Počela sa radom „knjižara pod vedrim nebom“
Do početka nove školske godine ostalo je još tačno mesec dana i pravo je vreme da se počne sa kupovinom udžbenika. Oni roditelji čija su deca odlučila da uče iz već korišćenih knjiga uveliko obilaze „knjižaru pod vedrim nebom“ koja se nalazi u parku kod Tvrđavskog mosta, odnosno na početku Keja Kola srpskih sestara ili kod spomenika Nadeždi Petrović. Prodavaca nema mnogo, ali kupci sve češće dolaze. U ponudi su knjige uglavnom za učenike osnovnih škola, a već od iduće nedelje tu će moći da se kupe i knjige za srednjoškolce. Prodavci kažu da je uz kupovinu moguća i razmena udžbenika. A to znači da za dva stara udžbenika koji su roditelji doneli mogu da dobiju jedan takođe stari, ali postoji mogućnost i razmene jedan za jedan.
„Kod nas mogu da se nabave i udžbenici koji su baš očuvani kao da su novi, nemaju čak ni one čuvene „uši“ na listovima koji se vremenom naprave“, kažu prodavci. „Prodajemo udžbenike za treći i četvrti razred kao i za sedmi i osmi. Mogu da se kupe i udžbenici za prvi i peti razred ako uspemo da ih nabavimo jer su oni prošle godine menjani. Nema samo udžbenika za drugi i šesti razred koji sada izlaze iz štampe“, objašnjavaju prodavci.
U „knjižari pod vedrim nebom“ udžbenici se prodaju po ceni od 200, 250 do 300 i retko kada za 400 dinara.

„Cene novih kompleta se kreću od 5.000 dinara za prvi razred osnovne škole, preko 15.000 za peti, do preko 16.000 za osmi razred. Što je više knjiga u kompletu to je komplet skuplji. Kod nas roditelji udžbenike kupuju upola cene od onih u knjižarama. Pa ako je tamo potrebno da izdvoje 15.000 kod nas će ih komplet koštati 6,5 do 7.000 dinara“, objašnjava jedan prodavac.
Cenu udžbenika diktira i potražnja, pa su najtraženiji udžbenici i najskuplji.
„Najviše se traže istorija, geografija, biologija, čitanke, ali i tehničko“, dodaju vlasnici polovnih udžbenika. „Oni su i najskuplji, ali za sve možemo da se dogovorimo“.

Oni pručuju roditeljima da samo, kada dolaze da kupe udžbenike, ponesu sa sobom spisak koji su dobili u školi, jer se od škole do škole razlikuju traženi izdavači. Njima to malo otežava posao ali šta je tu je.
„Svake godine kupujemo polovne udžbenike i ništa nam to ne smeta. Čak i mlađe dete nastavi da uči iz istih knjiga, ako se ne menjaju, a mi uštedimo i za taj novac nabavimo ili novi ranac ili ostali školski pribor. Dobro je i nama i prodavcima. Mi malo uštedimo, oni malo zarade“, iskrena je majka jednoh četvrtenca iz Niša.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.