Knjiga priča Dušana Stojmenovića- Izlaz i druge priče koja nam otvara oči pred surovim životom nedavno je ugledala svetlost dana. Petnaest priča. Petnaest bisera, različitih, raznorodnih, naizgled nepovezanih.
Ono što je prisutno skoro u svakoj priči je klasna borba, nerazumevanje među ljudima, strah, depresija, usamljenost, pitanje Boga, kao i pokušaj da se dođe do granične linije upoznavanja sebe i prevazilaženja fobija koje nas sustižu na svakodnevnom nivou – tako što ćemo u njih zaroniti što dublje.
Foto: Privatna arhiva
Podsetimo, promocija je održana u 13. novembra u Maloj sali NKC-a.
Dušan Stojmenović je autor i zbirke priča „Svedok svojih opomena“. Pored toga, objavljivao je i sociološke tekstove za portal „Nova srpska politička misao“. Priče su objavljivane u časopisima Tok (Prokuplje), Bez limita (Niš), Fantastični vodič (Beograd) i za Fanzin „Crnoslovlje“ (Novi Sad).
Dušan je diplomirao sociologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Nišu, a nekoliko godina kasnije završio master iz pedagogije. Trenutno radi u Srednjoj umetničkoj školi u Nišu kao stručni saradnik u nastavi. Kaže da, iako zvuči banalno, prija mu što je na radnom mestu u umetničkom okruženju i što vreme provodi sa ljudima koje mu nisu samo kolege na formalnom ,već i na idejnom, odnosno umetničkom planu, što smatra da je luksuz u današnje vreme.
Inspiracija da napiše knjigu nailazila je spontano kao posledica višegodišnjeg čitanja.
Foto: Privatna arhiva
„Još tokom studija sociologije sam iščitavao stručnu literaturu, i to ne samo onu koja je bila predviđena ispitnim pitanjima, već i onu koja mi je po tematici bila zanimljiva i, na neki način, svrsishodna na ličnom, emocionalnom planu. Pored stručnih knjiga, čitao sam i teologiju, književnost i istoriju. Pisci poput Mopasana, Andrića, Stankovića, Gogolja, Borhesa i Kortasara, polako su „otvarali vrata“ u pripovedni svet za koji sam počeo da osećam da može biti i moj svet; zapravo, onaj svet koji je zajednički kod svih ozbiljnih pisaca i čitalaca, ali da ja, eto, zahvaljujući „podršci“ nekolicine pisaca, mogu od čitaoca da se oprobam i u ulozi pisca. To su pisci kod kojih je kraća forma pripovedanja dominantna i izuzetna; čitajući njihove priče i fragmente, uvek sam imao osećaj kao da prelistavam albume sa fotografijama različitih porodica, pojedinaca i istorijskih ličnosti, iz različitih delova sveta, pa i izvan ovoga sveta vidljivog, tako da sam donekle i predosetio da bih tom minimalističkom formom i ja mogao da se bavim kao pripovedač“, pojašnjava on za Niške Vesti.
Još jedan podsticaj koji ga je naveo kao inspiraciju je društveno-politička klima u kojoj živi, ali i ljudi kojima je okružen.
„To su pre svega oni sa kojima sam radio, koji su mi bili šefovi i kolege, kao i neki članovi moje familije u kojima sam – duboko sam uveren u to – uspeo da vidim jasne društveno-istorijske arhetipe zla o kojem se oduvek i pisalo, od Homera i Euripida pa sve do Saramaga i Uelbeka. Često prisustvo takvih pojedinaca u vašoj blizini vas neretko nagna da nešto i preduzmete. Ja sam, eto, izabrao najlakši i kukavički put – pisanje“.
Ističe da su reakcije čitalaca uglavom pozitivne i afirmativne, ali i da su starije i iskusnije kolege pisci primetili da je knjiga, „Izlaz i druge priče“ zrelije napisana od prve, što je donekle prirodno.
Recenzenti knjige bili su Dušan Petrović, književni kritičar i dr Nebojša Milićević, psiholog umetnosti. Podršku u pisanju imao je i od poznate niške i pesnikinje Slobodanke Mitrović.
„Dr Nebojša Milićević mi je rekao da je pod jakim utiskom moje prve knjige, te je tako došlo do saradnje i prilikom izdavanja druge. Novosadski pisac Boris Mišić se na nekoliko mesta na društvenim mrežama oglasio i više nego povoljno o knjizi, i ja se nadam da će pristati i da govori o njoj na promociji u Novom Sadu. Podrška u pisanju mi je bila i poznata niška i srpska pesnikinja Slobodanka Mitrović; još pre nego da knjiga bude objavljena, neke priče sam njoj slao na „proveru“. Pisac, esejista i urednik u jednom časopisu, Dejan Sklizović, je takođe video potencijal knjige „Izlaz i druge priče“ i, kako privatno (u razgovorima), tako i javno (putem recenzije za portal „Helly Cherry“) detaljno i vrlo dinamično prikazao moju knjigu, kao što je to učinio i u prikazu moje prve knjige, za portal „Fantastični vodič“. O prvoj knjizi su svoj afirmativni sud izneli i prof. dr Mirjana Bojanić Ćirković sa Filozofskog fakulteta sa Departmana za srbistiku (u pogovoru knjige), i naš poznati književni kritičar, esejista i prevodilac prof. dr Nikola Todorović (u razgovoru sa mnom)“.
Dušan trenutno više čita no što piše.
„Zaokupili su me Ogledi Mišela de Montenja. Svakako ću uskoro nastaviti sa pisanjem; možda bih mogao da napišem i jedan roman, ali u glavi mi se nalaze ideje, pa i dobar deo razrađene strukture, ove forme kojoj sam i do sada bio posvećen, tj. za pričanje priča“, završava on.
Što se tiče hobija, kroz smeh navodi da „ako je hobi odlazak u kafanu i u pivnicu, onda je to moj hobi od malena“.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj web stranici. Ako nastavite da koristite ovu stranicu, pretpostavićemo da ste zadovoljni.OkPolitika privatnosti