Episkop niški, „Kerber“, Selomir i dva lekara odlikovani na Sretenje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručio je večeras, povodom Sretenja, Dana državnosti Srbije, odlikovanja za više od 100 zaslužnih pojedinaca i institucija, među kojima su brojne diplomate, akademici, lekari, sportisti, glumci, muzičari.
Među više od stotinu odlikovanih su i episkop niški Arsenije koji je odlikovan Sretenjskim ordenom, dr Zoran Radovanović, radiolog i bivši direktor KC Niš, akademik Ninoslav Radovanović, grupa “Kerber” i Selomir Marković, dugogodišnji čuvar i domaćin kompleksa Čegar.
Episkop niški Arsenije primio je Sretenski orden drugog stepena. Priznanje mu je uručeno za aktivan doprinos duhovnom razvoju Eparhije niške, unapređivanje hrišćanske kulture i umetnosti, kao i za predani rad za povezivanje ličnosti, institucija posvećenih negovanju hrišćanskog kulturnog identiteta.
Sretenjski orden prvog stepena u oblasti nauke, najviše državno priznanje pripalo je akademiku Ninoslavu Radovanoviću iz Niške Banje, redovnom članu Srpske akademije nauka i umetnosti, kardiohirurgu.
Karađorđeva zvezda drugog stepena pripala je Zoranu Radovanoviću, radiologu iz Niša.
Rok grupa „Kerber“ odlikovana je zlatnom medaljom za zasluge povodom 40 godina rada, a nagradu je primio frontmen grupe Goran Šepa Gale. Podsetimo, frontmen grupe „Kerber“, Goran Šepa Gale ovogodišnji je laureat nagrade 11. januar.
Zlatnom medaljom za zasluge odlikovan je i višedecenijski čuvar spomenika na Čergu, Selimir Marković za izuzetne zasluge i postignute rezultate u očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa.
Vučić je na prijemu u zgradi Predsedništva ocenio je da Sretenje, dan kada je 1804. godine u Orašcu podignut Prvi srpski ustanak, a 1835. godine u Kragujevcu donet prvi savremeni (Sretenjski) ustav Srbije, predstavlja najvažniji datum, „crveno slovo“, u verskom, političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije.
Prema njegovim rečima, dva najvažnija događaja u osnivanju moderne srpske države bili su oslobodilačka revolucija, a drugi organizacija i uređenje države.
„I jedan i drugi su tesno povezani, uslovljavaju se međusobno. Ta veza su ljudi, oni koji su imali snage da oba velika posla iznesu, pa i po cenu sopstvene žrtve. Oni, čiji su snovi bili toliko veliki, da bi morali biti ostvareni. Srbija danas nije ništa drugo, nego odsjaj one vatre koja je u njima gorela“, naveo je predsednik Srbije.
Govoreći o ljudima zaslužnim za Prvi srpski ustanak i Sretenjski ustav, voždu Karađorđu Petroviću, knezu Milošu Obrenoviću, Vučić je upitao da li se društvo odužilo tim ljudima.
„Kako je završio Karađorđe? Da li je Miloš bolje završio, u progonstvu? A posle, vek i po progonjeni kroz naše udžbenike, knjige i sve ono kroz šta smo decu učili. Jesu li njihovi naslednici bolje prošli? Čitavu dinastiju smo ukinuli sami, svojevoljno i time se hvalili“, naveo je Vučić.
Vučić je naveo da su biste Karađorđa i Miloša Obrenovića uklonjene 1905. godine iz Pariske ulice i da se danas nalaze u Patrijaršiji, kojoj je uputio zahtev da se pronađe način da te biste budu vraćene na mesto.
Dodao je da su sada prvi put, u Predsedništvu, zajedno izložene slike Karađorđa i Miloša Obrenovića, zato što i od jednog i od drugog treba da se nauči kako da se drži danas „u ne lakim vremenima“.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Чињеница је да Музеј треба стручно да ради то што Селомир импровизује на Чегру. Пратеће циркусе боље не коментарисати. Парадокс је награђивати оба субјекта неосновано.
Nepotrebno komentarisati ! Ovo je nekad bio referentan Orden a sada …?