Društvo

Danas je Svetski dan prevremeno rođene dece: Jovana je pošla u prvi razred, a rođena je sa svega 550 grama

Sedmogodišnja Jovana Roškar iz Aleksinca pošla je ove jeseni u školu sa svojim vršnjacima u prvi razred iako je u startu bila u velikom zaostatku jer je rođena sa svega 550 grama, u 23 gestacijskoj nedelji (trudnoća traje obično 40 nedelja).

Jovana je sada jedna vesela devojčica koja poput druge dece u školi najviše voli veliki odmor, a njena mama Jelena Roškar kaže da je njena ćerka nakon rođenja vodila veoma tešku bitku za život, ali je uspela da sve prebrodi i da ni u čemu ne posustaje za zdravom decom koja su rođena u terminu.

Jovana je nakon prevremenog porođaja u Nišu imala samo 550 grama i niz komplikacija tako da u niškoj neonatologiji nisu imali tehničke mogućnosti da joj pomognu i morala je da bude prebačena u Beograd gde je boravila 135 dana u inkubatoru. Sve komplikacije koje mogu da zadese prevremeno rođenu decu zadesile su nju. Imala je dosta komplikacija i po izlasku sa neonatologije i dosta operacija. Naša borba nije stala, ali ona je naš div koji je uspeo sve da prebrodi. Sada ne posustaje ni u čemu, tu je u rangu sa zdravom terminskom decom. Malo više radimo, imamo više kontrola, ali smo zadovoljni uspehom koji smo postigli do sada“, kazala je Jelena.

Ona je kazala da Jovani slave više rođendana tokom godine – slave dan rođenja, otupust iz bolnice i 17. novembar, Svetski dan prevremeno rođene dece.
Svetski dan prevremeno rođene dece u Nišu je danas obeležen okupljanjem roditelja i dece koja su prevremeno rođena, prigodnim muzičkim programom i uz animatore koji su zabavljali mališane na centralnom niškom trgu.
Predsednica Udruženja roditelja prevremeno rođene dece „Ljubav, vera, nada“

Jelena Pavlović rekla je da se prvi put u obeležavanje Svetskog dana prevremeno rođene dece uključio Grad Niš, a prošle godine i ove podršku im je pružila Klinika za pedijatriju UKC Niš.

Zajedno moramo da radimo na tome da podignemo svest društva o prevremeno rođenoj deci, njihovim potrebama i njihovoj borbi kroz život. Pomoć je potrebna bebama, ali i roditeljima, ali pre svega majkama. Roditelji su veliki borci zajedno sa decom“, kazala je Pavlović.

Rukovodilac Klinike za pedijatriju prof. dr Jelena Vojinović kazala je da se najmanja beba koja se izborila za život na Odeljenju intenzivne nege i neonatologije UKC Niš imala svega 430 grama.

Godišnje zbrinemo oko 500 beba, pri čemu je polovina ekstremno prevremeno rođenih, odnosno rođenih pre 32 gestacijske nedelje. U proseku su teške od 700 do 1.300 grama. Procenjuje se da svako 10. dete u svetu bude prevrmeno rođeno, a od onih koji se u Srbiji rađaju, a to je nekih 4.000 do 5.000 beba, četvrtina gravitira niškom UKC. Kao perinatalni centar mi pokrivamo čitavu jugoistočnu Srbiju i zato nam je izuzetno važno proširenje kapaciteta“, izjavila je dr Vojinović.

Ona je kazala da klinika raspolaže određenim brojem intenzivnih mesta, inkubatora i respiratora međutim, u poslednjim godinama potrebe su na žalost sve veće, a to je i oprema koja traži zanavljanje.

„Očekujemo da će Ministarstvo zdravlja to prepoznati i dodatno nas opremiti. Radujemo se donaciji japanske ambasade u saradnji sa UNICEF-om. Od njih ćemo uskoro dobiti tri nova respiratora i još opreme“, izjavila je dr Vojinović.

Doktor Dejan Milojević načelnik Odeljenja intenzivne nege sa neonatologijom UKC Niš kazao je da briga o prevremeno rođenoj deci jeste skup postupaka koji zahtevaju opsežnu terapiju i ozbiljan timski rad.

Primena savremenih tehnologija podrazumeva neka tehnološka dostignuća, a to podrazumeva nove aparate i ozbiljno ulaganje. U vreme tehnološkog napretka sve ono što ste kupili pre 10 godina je dovoljno dobro, ali postoji nešto što je značajno bolje. Inkubatori su apsolutno potrebni koliko god mi ih trenutno imali. Svaki aparat koji smo dobili pre desetak godina je iza toga imao dve ili tri nove generacije. Tu pre svega mislim na respiratore koji su su tehnološki mnogo napredovali i koji se sinhronizuju sa disanjem deteta i omogućuju da disanje bude što približnije prirodnom disanju. Tehnologija nam mnogo znači u dijagnostici a kasnije i u terapiji“, istakao je Milojević.

Svetski dan prevremeno rođene dece obeležava se ljubičastom bojom jer su bebe u inkubatoru ozračene uglavnom ljubičastim neonskim lampama.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com