ZLATNO DOBA TURIZMA. Niška Banja pre 50 godina
Niška Banja, na 230 km od Beograda, promovisana je kao najpoznatije lečilište u tadašnjoj Jugoslaviji za reumatska i kardio-vaskularna oboljenja i kao nastavna baza Medicinskog fakulteta u Nišu.
U to vreme, dijagnostički bila je opremljena najsavremenijom opremom i bila vodeća institucija u tretmanu svih oblika reumatizma.
Mnogi hoteli, rekreativni i terapijski bazeni, mogućnost smeštaja u posebno opremljeneim vilama i lokali sa nacionalnom kuhinjom, sve je to bila ponuda Niška Banje daleke 1981. godine i činilo boravak prijatnim.
Ovo prirodno lečilište započinje svoju tradiciju još u rimskom periodu, što svedoče bogata arheološka nalazišta.
Niška Banja je veoma dug niz godina ubedljivo bila jedna od najpopularnijh banja u Srbiji. Sam kralj Aleksandar Karađorđević upravo je ovde provodio većinu slobodnog vremena, što govori o njenoj lepoti i velikom značaju.
O značaju koji je Niška Banja imala pre drugog svetskog rata danas svedoče i druge vile koje su ostale iz tog perioda. Vila „Teokarević“, vila „Zone“ Dragiše Cvetkovića, vila „Jela“ , vila tadašnjeg vlasnika konfekcije „Nitex“ i mnoge druge, kao i podatak da je za samo nekoliko godina podignuto više većih objekata koji su i dan danas u funkciji i od značaja su za Nišku Banju.
Od 1932. do 1935. su sagradjeni hotel „Srbija“, stacionar „Zelengora“ i hotel „Partizan“. Niška Banja se u to vreme razvijala po uzoru na tada mondenske banje Evrope i privlačila je tadašnje političare, bogate trgovce, vlasnike fabrika i kao goste, ali i kao investitore koji su gradili svoje vile, pansione i donosili u Nišku Banju duh predratne Evrope.
Nova era za Nišku Banju i tadašnji zavod, a sadašnji institut „Niška Banja“ počela je 1974-te godine izgradnjom stacinara „Radon“, jer je banja tada dobila stacionar velikog kapaciteta, sa potpuno novom i naprednom opremom, modernim i zatvorenim protočnim bazenom sa toplom vodom. Kroz ,,Radon“ su prošle, a i danas prolaze, generacije visoko obrazovanih i vrhunskih stručnjaka. Sledeća važna godina u razvoju Niške Banje i instituta „Niška Banja“ je 1981-a. Te godine je temeljnom adaptacijom tri predratne vile , medju kojima je i vila „Zone“ (nekadašnje vlasništvo bivšeg predsednika vlade Kraljevine Jugoslavije Dragiše Cvetkovića) stvoren stacionar „Terme“, za koji se može reći da predstavlja jedan od simbola Niške Banje.
____________________________________________________________________________________________________
Da se podsetimo, uz pomoć čitalaca Niških Vesti
Možete i vi da nam šaljete stare fotografije Niša i Niške Banje. Napišite kratak opis da znama gde su i kako nastale te fotografije, naravno i šta je na njima. Želimo da sačuvamo Stari Niš od zaborava, upravo kroz istoimenu rubriku koju negujemo.
Fotografije možete da šaljete mejlom info@niskevesti.rs, ili putem društvenih mreža Facebook i Instagram.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Vila Dragise Cvetkovica se nije zvala,niti se zove Zone,vec TERME.
DA DOVOLJNO JE VIDETI KAKO JE TADA IZGLEDALA PRE 50 GODINA DANAS, PORED SVIH „SAVREMENOSTI“NEMAŠ GDE DA ODES!!! I NIŠ I BANJA SU IZGUBILI SVE ONO STO IH ČINILO PRIVLAČNIM! POSTALI SU BEZ DUŠE!
Nemaš pojma o Banji!
Očito primer nesposobni, korumpiranih vlasti u zadnjih 35.g. Nažalost to se nastavlja i od najperspektivnijeg grada u Srbiji stvoriše i nažalost stvaraju običnu Tursku kasabu. Uporedimo Novi sad pre trideset godina do danas sa Nišom i biće Vam sve jasno. S poštovanjem Dragomir Komadinić.
Tako nam i treba kad dozvoljavamo da nam Niš vode ljudi koji nisu nišlije.