VAŽNOST Preventivnih kardioloških pregleda – MEDIKOTIM PULS
Koliko su važni preventivni pregledi nažalost saznamo tek kada se problemi sa zdravljem pojave. Kako ne bi došli u situaciju iz koje se teže izlazi lekari MEDIKOTIM PULS preporučuju da se redovno rade preventivni kardiološki pregledi.
Svi oni koji puno rade i malo imaju vremena za brigu o sebi, ljudi srednjih godina čije se zdravlje iz dana u dan menja i mora da se kontroliše kao i populacija srednjih godina koja dovoljno ne misli o svom zdravlju – svi su oni kandidati za preventivni pregled.
Lekari MEDIKOTIM PULS omogućili su da brojne preglede i analize uradite veoma povoljno.
PREVENTIVI Kardioločki pregled predviđa ultrazvuk srca, test fizičkim opterećenjem, holter krvnog pritiska i osnovnu laboratoriju sa lipidnim statusom.
Kardiološki pregled je bezbolan, nije potrebna nikakva priprema, ne koriste se nikakvi invazivni instrumenti (uobičajeno se koristi stetoskop, tenziometar, EKG aparat). Traje prosečno oko 20-30 minuta a po potrebi i duže.
ULTRAZVUK SRCA (ehokardiografija) sa Color Doplerom
Ehokardiografski pregled- spada u grupu tzv. neinvanzivnih metoda, koja pored poznavanja anatomskih struktura srca zahteva i odredjeno iskustvo, pa i veštinu upri usmeravanju ultrazvučnog snopa, odnosno sonde prema određenim strukturama srca ili krvnog suda. Izvodi se posebnom sondom koja se prislanja i pokreće preko prednjeg zida grudnog koša, te se ova metoda stručno zove transtorakalni ultrazvuk srca.
Metoda je neinvazivna, bezbolna, pre pregleda nije neophodna posebna priprema, nema štetnih dejstava i može se primenjivati u najranijoj životnoj dobi. Ovom vrstom pregleda dobijaju se značajni podaci o morfologiji i funkciji srčanog mišića, srčanih zalistaka, dimenzijama srčanih šupljina i brzini protoka krvi kroz srce i velike krvne sudove. Color Doppler tehnika omogućava vizuelizaciju u boji toka krvi kroz srčane šupljine i krvne sudove, na osnovu čega je procena stanja i stepena oštećenja znatno preciznija.
Ultrazvučnim pregledom srca određuju se:
-Dimenzije srčanih šupljina/pretkomora, komora, debljina srčanog mišića, dimezije aorte/, Snaga srčanog mišića/ejekciona frakcija
– segmentni kontraktilitetet srčanog mišića/,
valvule
–procenjuju se izgled i funkcija valvula, pregrade izmedju komora i pretkomora, stanje srčane ovojnice-srčane kese/perikarda/, eventualno prisustvo neželjenih tvorbi unutar srčanih šupljina: trombi, tumori srca
Primarne kardiomiopatije-bolesti srčanog mišića/dilatati. hipertrofične, restr. i infiltrativne/,
Bolesti srčanih zalisataka: stenoze, prolapsi, regurgitacije,
Urodjene srčane mane: ASD, VSD, Tetralogia i Pentalogia Fallot,
Intrakardijalne promene/tumori i ciste perikarda i srčanog mišića.
U upotrebi su dva protokola opterećivanja. Na biciklergometru koristi se kontinuirani test opterećenja sa povećanjem opterećenja za 25w svakih 3 min. Od testova na pokretnoj traci preporučuje se test po Bruceu. Oba testa podjednako su merodavna u kliničkoj praksi i medicini rada. Test traje oko 30-45 minuta.
Preporučeno je takođe da visina testa opterećenja bude submaksimalna (85% maksimalnog pulsa za godine starosti i pol) ili simptomima ograničen test koji se prekida kod pojave relevantnih simptoma.
Indikacije : Utvrđivanje sposobnosti za profesionalni posao, rekreaciju i sportske aktivnosti
Rezultati testa opterećenja su važan faktor u izboru bolesnika za hirušku revaskularizaciju miokarda i ocenu uspeha operacije
Ergometrija kao nespecifičan test može služiti i za ocenu fizičkih mogućnosi bolesnika sa ishemijskom bolesti srca
– koji uključuju klasične anginozne tegobe u vidu pristiska ili stezanja u grudima,
– bolova u grudima koji se pojavljuju u naporu ili nevezano od fizičke aktivnosti,
– atipična prezentacija ili ekvivalenti angine su: nedostatak daha, takođe, dispneja u naporu.
-Test fiizičkim opterečenjem takođe se može razmotriti i kod osoba koje nemaju nikakve simptome i koje imaju dva ili više faktora rizika za koronarnu bolest (hipertenzija, povišene masnoće u krvi, pušenje, pozitivna porodična anmneza za srčane bolest)
-Pacijenti sa valvularnim oboljenjima (osim sa tesnom aortnom stenozom) mogu se podvrgnuti testiranju da bi se procenio funkcionalni kapacitet, efikasnost tretmana, ili neophodnost hirurškog lečenja.
Ova metoda omogućava registraciju EKG-a pri aktivnosti bolesnika tokom 24 h, ili vise dana, tako da se može pratiti razvoj EKG-promena u određenim vremenskim intervalima i određenoj aktivnosti bolesnika.
Sama metoda (aparat) nazvana je po dr Normanu J. Holteru, koji je izumeo ovu vrstu praćenja srčanog rada, a upotreba holter EKG-a počela je u kliničkoj praksi 1960. godine.
Zahvaljujući Holter EKG monitoringu, mogu se otkriti brojni poremećaji ne samo u srčanom ritmu, već i u razvoju ishemičkih i metaboličkih poremećaja. 24 h Holter EKG monitoring se indukuje i kod bolesnika radi procene praćenja dejstva terapije.
Priprema bolesnika za Holter EKG monitoring i tumačenje rezultata, detaljnije OVDE.
OSNOVNA LABORATORIJA SA LIPIDNIM STATUSOM
Pored provere osnovnih parametara za dobar prikaz pravog kardiološkog zdravlja potrebna je i laboratorijska provera lipidnog statusa u cilju provere rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti. Ova provera predviđa ispitivanje nivoa:
- Holesterola
- Triglicerida
- LDL holesterola ( lošeg holesterola)
- HDL holesterola ( dobrog holesterola)
Uz pojedinačne vrednosti svakog od navedenih parametara, za procenu rizika važan je odnos pojedinih vrednosti, posmatranih kroz: Faktor ateroskleroze ( LDL/ HDL) i Faktor rizika ( holesterol / HDL ).
Vama ostaje samo da se javite na dobro poznate telefone MEDIKOTIM PULS i zakažete svoj preventivni kardiološki pregled.
BRIGU O ZDRAVLJU PREPUSTITE ISKRENIM PRIJATELJIMA – MEDIKOTIM PULS
MEDIKOTIM PULS |
Svetislava Trgojevića 37, Niš |
018 323 04 04 060 323 04 05 |
www.medikotimpuls.rs |
[iframe src=“https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d2903.3557965679197!2d21.880745515008737!3d43.306810782779074!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x4755bb271a4ba0d7%3A0x573ed420196906be!2sMEDIKOTIM%20PULS!5e0!3m2!1sen!2srs!4v1601969280918!5m2!1sen!2srs“ width=“600″ height=“450″ frameborder=“0″ style=“border:0;“ allowfullscreen]
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.