Sedam saveta zbog kojih ćete dobiti manji račun za struju
Dolaze sve hladniji dani kada trošimo više struje nego inače, a samim tim nam stižu i veći računi. Međutim, uz pomoć ovih trikova, vaš račun za struju će sasvim sigurno biti manji.
Promenom navika u domaćinstvu možete smanjiti račune za električnu energiju što svakome, a pogotovo penzionerima, može značiti znatnu uštedu u mesečnom budžetu.
Među najvećim potrošačima u domaćinstvu su klima-uređaj, termoakumulaciona peć, rerna, veš-mašina i mašina za pranje sudova.
- Na potrošnji klima-uređaja možete uštedeti tako što ćete smanjiti temperaturu. Na samo jednom nižem stepenu možete uštedeti oko tri odsto struje.
- Ako veš perete na 40 stepeni, a ne na 60, mašina će trošiti dvostruko manje struje.
- Ugasite šporet ili rernu nekoliko minuta pre kraja, jer će se hrana kuvati ili peći još neko vreme dok se uređaj hladi.
- Veliki potrošači su i frižider i zamrzivač, posebno zato što su u struju uključeni stalno. Uštedićete ako malo smanjite temperaturu hlađenja i ne držite dugo otvorena vrata frižidera.
- Obične sijalice zamenite štedljivim ili LED sijalicama, jer one troše do 80 odsto manje energije i traju oko deset puta duže od običnih.
- Veličinu posude prilagodite količini hrane koju kuvate. Ako malo hrane stavite u preveliku posudu, potrošićete previše energije.
- Ne ostavljajte uređaje na čekanju nego ih isključite iz utičnica. Na primer, TV troši do 24 odsto energije iako je ugašen. Oko šest odsto struje u domaćinstvu odlazi na uređaje u stend-baj funkciji. Izvucite punjače za mobilne telefone iz utičnica.
Moj energetski grad
Ovakvim postupcima u domaćinstvu možete da smanjite mesečni račun za struju. Međutim, energetska efikanost podrazumeva još mnogo mera koje građani ali i država moraju da preduzmu u cilju smanjenja potrošnje energije.
Poslednja istraživanja civilnog sektora pokazuju da je 38% građana Niša čulo za energetsku efikanost, ali nisu sigurni šta to znači.
Od ukupnog broja ispitanika 30% Nišlija u poslednjih godinu dana nije preduzelo nijednu meru koja bi dovela do smanjenja utroška energije, kažu u Centru za razvoj građanskog društva.
„Većina smatra da je energetska efikasnost to što prate jefitnu tarifu struje i što koriste štedljive sijalice. Za veća ulaganja, poput zamene stolarije i ugradnje izolacije, većina njih nema para i u poslednjih godinu dana 30% njih nije preduzelo nijednu meru koja bi dovela do smanjanja utroška energije“, kaže Zorica Stevanović iz Centra za razvoj građanskog društva, Protecta.
Anketa koju je ovaj Centar sproveo tokom oktobra meseca, na uzorku od 500 ispitanika, pokazala je i da preko 80 % njih najčešće koristi električnu energiju u domaćinstvima, dok je za grejanje koristi oko 40 % ispitanika, a 30 % njih koristi drva.
„Istraživanje je pokazalo da su građani spremni da urade nešto pi pitanju energetske efikasnosti kada bi imali podršku države u vidu subvencija, odloženo plaćanje, ali pitanje je da li bi se odlučilo na promenu životnih navika. To znači da je potrebno informisati građane a potom i preduzeti konkretne mere“, dodaje Stevanović.
Mere energetske efikasnosti
Energetski efikasne mere podrazumevaju ponašanje koje se primenjuje u cilju smanjenja potrošnje energije.
Bez obzira da li je reč o tehničkim ili netehničkim merama, ili o promenama u ponašanju, sve mere podrazumevaju isti ili čak mi viši, stepen ostvarenog komfora i standarda.
Najčešće mere koje se preduzimaju u cilju smanjenja gubitaka energije i povećanja eneregetske efikasnosti su:
- Zamena neobnovljivih energenata obnovljivim,
- Zamene energetski neefikasnih potrošača efikasnijim,
- Izolacija prostora koji se greje ili hladi,
- Zamena dotrajale ili neefikasne stolarije prostorija koje se greju ili hlade,
- Ugradnja mernih i regulacionih uređaja,
- Zamena ili ugradnja efikasnih sistema za grejanje, klimatizaciju ili ventilaciju.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.