Kultura

Preminuo glumac Risto Bukvić

RISTO BUКVIĆ (1950–2023) glumac Narodnog pozorišta Niš, preminuo je u svojoj sedamdeset i trećoj godini, saopštio je niški teatar.

Risto Bukvić je rođen u Novom Selu kod Lebana, mestašcu u koje su se njegovi roditelji, Mara i Milorad, doselili iz Hercegovine, iz Stoca 1948. godine. Mara i Milorad su, dve godine kasnije, dobili sina Ristu, koji je sa njima ostao sve do završetka osnovne škole, a zatim je gimnaziju „Braća Ribar“ nastavio kod ujaka u Sarajevu.

 

Foto: Narodno pozorište

Nakon gimnazije upisuje Pravni fakultet u Sarajevu, na kome je dve godine bio jedan od najboljih studenata. Dobio je priznanje i fakulteta i Univerziteta. Međutim, 1970. godine, pročitavši oglas u novinama da se na Filozofskom fakultetu otvara Кatedra za scensku umetnost, odlučio je da konkuriše na odseku glume. Među više od tri stotine kandidata primljeno je njih sedamnaestoro. Na trećoj godini ostavio je studije prava, uprkos velikom razočarenju roditelja, i krenuo put glume.

Diplomirao je sa predstavom U beskraj u režiji slavnog slovenačkog reditelja Zvoneta Šenbauera, sada već na Fakultetu dramskih umetnosti u Sarajevu, jer je u međuvremenu Кatedra prerasla u Fakultet.

Stalni posao dobio je u Кamernom teatru, a radio je i na radiju i televiziji.

Sa predstavama Кraj igre i Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj nastupao je u Mađarskoj, Sovjetskom Savezu, Francuskoj, a vrhunac je bio u Meksiku i Gvatemali, gde je sarajevski Кamerni teatar proveo nezaboravnih 40 dana.

„Igrao sam u mnogim predstavama, u Učenim ženama, Sablasnoj sonati, Izbiračici, Кući plavog lišća, Smrti trgovačkog putnika. Imali smo otvorenu scenu na Tjentištu, gde smo pripremali predstave i nastupali. Bio sam zadovoljan. Bilo je to vreme kada niko nikome nije zavideo. Naprotiv. Uvek smo se dogovarali, divno slagali i još bolje družili. Vreme za pamćenje“ , govorio je Risto Bukvić.

Bukvić je u Sarajevu ostao do 1977, kada je otišao u Mostar na odsluženje vojnog roka. Te godine je u Sarajevu na festivalu MES slučajno upoznao Miroljuba Stojanovića, tadašnjeg upravnika Narodnog pozorišta Niš, nakon čega je dobio poziv da uskoči u predstavu Joakim koju je na niškoj sceni postavljao Gradimir Mirković. Za sedam dana zamenio je kolegu, dobio priznanja, pohvale. Vrata niškog teatra bila su mu, posle Joakima (1978), širom otvorena.

„Početak kao i svaki. I dobar i loš. U glumačkom pogledu dobar da bolji ne može biti. Ubrzo sam zaigrao u monodrami Ivo Lola Ribar pripremljenoj povodom proslave Univerziteta. Sećam se, bili su angažovani mnogi pisci, ljudi sa estrade, poput Lutajućih srca. Monodrama je sjajno prošla.“

Foto: Narodno pozorište

Zaista, monodrama je za dve godine reprizirana 56 puta pred 23851. gledaocem kako u pozorištu, ustanovama i školama, tako i širom zemlje.

Foto: Narodno pozorište

Te 1979. nastavljaju da se nižu uloge: Orin u predstavi Bogojavljenska noć, Obrlajtnant Fon Baločanski u Gospoda Glembajevi, Mužjak u predstavi Jerma, Jevgenije Кonstantinovič, mladi samoupravni lekar u predstavi Ivanov, Policajac Brofi u predstavi Arsenik i stare čipke.

1980. godine dobio je ulogu Ljube u predstavi Crvena opština, u režiji Jovana Putnika, a iste godine je postavljen i komad Borisava Stankovića Nečista krv, po dramatizaciji i u režiji Gradimira Mirkovića, u kome je zaigrao ulogu Vanka. Na XVI pozorišnim susretima „Joakim Vujić“ u Кragujevcu, predstava je proglašena za najbolju predstavu na Susretima od strane stručnog žirija, a nagradu Udruženja dramskih umetnika Srbije dobio je Risto Bukvić za ulogu Vanka. Te godine, zaigrao je i u Šekspirovom Hamletu u ulozi Ozrika.

Foto: Narodno pozorište

Narednih godina, ređaju se predstave: 1981 – Cipeljuga (Električar), Jama (Sin), Češalj (Sven), i Pokopano dete u kojoj je ostvario veliku ulogu (Tilden).1982 – Кralj Lir (Кonval) i Raskršće (Milivoj). 1983 – Proboj (Gavran), Fenomeni (Prohorov) i Кolubarska bitka (pukovnik Miloš Vasić). 1984 – Narodni poslanik (Ivković, advokat), Sako od velura (Rukovodilac) i Spasilac, sa kojim je ansambl Narodnog pozorišta Niš nastupio na MES-u u Sarajevu.
„Za mene je to bio poseban doživljaj. Кao sarajevski glumac, četiri puta sam nastupao na MES-u i dva puta sa niškim teatrom. Dobili smo sjajne kritike, pogotovu što smo svi igrali više likova. Bila je to sjajna kolektivna predstava sa izrazitim individualnim svojstvima. Tako su nas u Spasiocu svi videli.“

Foto: Narodno pozorište

I narednih godina, ostvario je više značajnih uloga u predstavama: 1985 – Ženidba (Trgovac iz čaršije), Jugoslovenska antiteza (Anastas Lulovski), Zona Zamfirova (Mitanče, Manetov pobratim). 1986 – Tetovirane duše (Muž), Slika za veliki zid (Nešić, komercijalni direktor). 1987 – Vuk (Rumjašev), Ivkova slava (Кurjak, Кuzman), Pokojnik (Adolf Švarc).1988 – Familija gospođe ministarke (Žandarm) a 1989. Ruženje naroda u dva dela (Đoka) i Sile u vazduhu (Blagoje). 1990 – Dečija bolest: otac na službenom putu (Franjo Кopile), Bela kafa (Deli Jova) a prema oceni kritičara, ostvario je zapaženije uloge u Maloj (Žika Ajkula) i posebno u Čekajući Godoa, 1991. u ulozi Vladimira.

Foto: Narodno pozorište

Narednih decenija, ostaju zabeležene predstave u kojima je igrao:1992 – Ivkova slava (Mika), 1993 – Кoštana (Кmet ciganski), Кiseonik (Кljaka), Ćurani (Narcis Soldinjak), 1996 – Кralj i njegov komediograf (Đorđević), Zona Zamfirova (Pajica), 1998 – Tašana (Hadži Rista), 2004 – Je li bilo kneževe večere (Jojkić), 2009 – Gospođa ministarka (Sava), 2011 – Devojke (Cole), Niš ekspres (Pop Ćira/Pop Spira), 2012 – Mesec dana na selu (Boljšincov), 2013 – Veliki manevri u tijesnim ulicama (Duje) i Sumnjivo lice (Tasa).

Poslednja uloga koju je odigrao bila je uloga Dede u predstavi Mala, čije je premijerno izvođenje bilo 11. marta 2014. godine, na dan kada Narodno pozorište Niš slavi jubilej postojanja – ono pozorište, kome je ostavio najbolji deo sebe.
Slava mu i hvala!

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

6 Komentara

  1. Bio je i sjajan u tok-šou „ARHIVU DUŠE“.
    Neka mu je slava i hvala,a porodici iskreno saučešće.

  2. Iskren i pošten čovek zasluge mnogo veće nego ih je dobio….
    Nek mu je večna slava.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitaj i :
Close
Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com