Olga Ilić, srpska Sara Bernar
Dokumentarni film “Trnje i lovorike Olge Ilić” je životna priča o glumici, pevačici i rediteljki Olgi Ilić s početka 20. veka, koja je glumačku karijeru započela i završila u Nišu, premijerno je prikazan u okviru programa Kino region.
Reč je o rediteljskom prvencu Nišlijke Jelene Stojanović.
Olga Ilić bila je po svemu neobična žena, u žargonu 21. veka reklo bi se kontroverzna ličnost. Rođena je u Solunu 5. februara 1880. godine kao vanbračna kći Francuza i Srpkinje, a sa 14 godina u Nišu odgirala je prvu pozorišnu ulogu u okviru trupe „Sinđelić“. Otišla je u penziju 1934. godine posle odigrane predstave u niškom Narodnom pozorištu, a umrla u bedi u Beogradu, u staračkom domu u svojoj 64. godini.
Za života Olga Ilić odigrala je oko stotinu različitih uloga, glumila je Hamleta, bila je odlična pevačica sa snimljenih 25 ploča, prva srpska rediteljka, kao i prva glumica koja se fotografisala obnažena.

Jelena Stojanović, rediteljka filma kaže da je čitajući tekst u Politikinom zabavniku prvi put saznala za Olgu Ilić i od toga trenutka je krenulo istraživanje života zaboravljene glumice.
„Кroz tekst pod nazivom „Zanat večite čergarke“ saznala sam da se Olga Ilić smatra kraljicom putujućih glumaca. Кasnije sam otkrila i ostale bitne detalje, da je rođena Solunjanka, da je glumačku karijeru počela i završila u Nišu, kao i da je bila privremeni član pozorišta u Beogradu, Osijeku, Šapcu i Skoplju“, kaže rediteljka i scenaristkinja filma Jelena Stojanović.
Raditi film o glumici koja je živela i radila s početka 20. veka bio je težak zadatak, ali i inspirativan jer se o Olgi Ilić decenijama ništa nije čulo. Podatak da je u Beogradu i njen grob prekopan, dovoljno govori o tome koliko je pala u zaborav.
„Prvo smo krenuli od interneta, a onda pozivali institucije koje se bave čuvanjem kulturnog nasleđa. Zahvalila bih se Muzeju pozorišne umetnosti Srbije koji čuva ne samo arhivu fotografija, nego i novinske članke, plakate, sve što je trag o ljudima iz teatra. Takođe i Pozorišni muzej Vojvodine nam je dao dragocene materijale, imali smo ploče sa njenim glasom. Istraživanje Olginog života trajalo je oko dve godine“, rekla je Jelena Stojanović.

Film traje 43 minuta, obiluje muzičkim numerama koje su birane da bi dočarale duh vremena s početka 20. veka.
„Film fantastično „diše“ u drugoj polovini, tada dolazi do izražaja ta poetska slika o Olgi kao ženi koja je ceo svoj život posvetila umetnosti. Ona je praktično bila i žrtva svog izbora, više puta u životu morala da se diže iz pepela, a i život je završila u bedi. Iza sebe je ostavila memoare koji su bili potka za scenario. Muziku za taj period o kome govori film nije bilo teško izabrati, iako to jeste bio turbulentan period za život na Balkanu“, rekao je Marjan Cvetković koji je u filmu potpisan kao producent i muzički urednik.

Montažer filma je takođe Nišlija, Velimir Stojanović, poznat i kao autor zapaženih dokumentarno istorijskih ostvarenja poput filma “Кraljevski top istorija srpske krune” iz 2017. godine.
Film “Trnje i lovorike Olge Ilić” je pretpremijerno prikazan na ovogodišnjem Festivalu kratkog filma u Prokuplju, a posle niškog festivala nastavlja svoj bioskopski i festivalski život. Narednog meseca će biti prikazan u okviru četvrtog Festivala hrišćanske kulture u Zaječaru koji se održava od 5-15. septembra, a Nišlije će imati priliku da ga ponovo vide i na Festivalu dokumentarnog i muzičkog filma, koji će se održati početkom novembra.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.