Udruženje „Ogledna bašta“ iz Niša započelo je realizaciju projekta „Jačanje kapaciteta poljoprivrednih proizvođača za zelenu ekonomiju’’ u cilju edukovanja i osposobljavanja poljoprivrednih proizvodjača na ovom području da u svakodnevni rad uvedu principe zelene ekonimije i tako utiču na smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.
Projekat je podržan kroz poziv ’’Podrška projektima organizacija civilnog društva ’’u okviru projekta NAGE – Networking and Advocacy for Green Economy koji finansira Evropska unija.
Dejan Milošević iz udruženja „Ogledna bašta“ rekao je da će u okviru projekta biti održane tri javne tribine, veći broj koordinacionih sastanaka i završna konferencija.
Dejan Milošević iz udruženja „Ogledna bašta“
„Javne tribine biće održane u tri mesne zajednice u različitim opštinama. Na tribinama ćemo prikupiti sve neophodne informacije o dosadašnjem iskustvu lokalnih poljoprivrednih proizvođača o primeni principa zelene ekonomije u poljoprivredi, o nivou zagađenja životne sredine i zainteresovanosti proizvođača za promenu trenutnog stanja“, izjavio je Milošević na konferenciji za medije.
Prema njegovim rečima, nakon tribina uslediće koordinacioni sastanci u lokalnim samoupravama.
„Cilj ovih sastanaka je da se uspostave komunikacioni kanali i inicira saradnja predstavnika lokalnih samouprava i proizvođača, kao i svih relevantnih subjekata. Sastanci će poslužiti za umrežavanje, razmeni iskustava u cilju unapređenja uslova u poljoprivredi, kao i utvrđivanju predloga mehanizma za podršku proizvođačima koji žele da uvedu principe zelene ekonomije u svoje poslovanje“, istakao je Milošević.
Na završnoj konferenciji, dodao je Milošević, predstavićemo svoja iskustva donosiocima odluka i dati preporuke za podršku proizvođačima koji žele da uvedu principe zelene ekonomije u svojoj proizvodnji
Milošević je istakao da Republika Srbija raspolaže prirodnim resursima koji su raznovrsni i povoljni za različite tipove poljoprivredne proizvodnje, medjutim usitnjenost poseda, zapuštena infrastruktura, nedovoljna briga o vodotokovima i šumama, samo su neke od manifestacija višedecenijskog investicionog zanemarivanja poljoprivrede.
Udruženje „Ogledna bašta“
Prema njegovim rečima sistem održive poljoprivredne proizvodnje ne označava povratak niskim prinosima i siromašnim proizvođačima.
„Održivost podrazumeva oslonac na dosadašnja iskustva, usvajanje proizvodnje koja će ostvariti visoke prinose i profite, bez degradiranja prirodnih resursa na kojima se poljoprivredna proizvodnja zasniva. Poljoprivredna proizvodnja je održiva samo ukoliko je profitabilna, odnosno korisna za porodice i zajednice kojima obezbeđuje odgovarajući prihod i kvalitet života uz očuvanje životne sredine“, istakao je Milošević.
On je podvukao da se uvođenjem principa zelene ekonomije može obezbediti bezbedna i zdrava hrana i drugi poljoprivredni proizvodi uz istovremeno ostvarenje ekonomskih vrednosti, društvene stabilnosti i zaštite životne sredine.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj web stranici. Ako nastavite da koristite ovu stranicu, pretpostavićemo da ste zadovoljni.OkPolitika privatnosti