Društvo

Novo ruho jedne od najlepših i najposećenijih u Nišu – Crkva Svetog Luke

Na uglu ulica 7. juli i Kralja Stefana Prvovenčanog, u samom srcu Niša nalazi se crkva Svetog apostola Luke. Iako spada u manje pravoslavne hramove, površine je 90 metara kvadratnih, pleni svojom jednostavnošću i prefinjenošću.

Druga nedelja je kako se obavljaju radovi na bojenju fasade crkve Sveti Luka, koja je jedna od najlepših i najposećenijih u Nišu a zauzima veoma važno mesto na Bulevaru Kralja Stefana Prvovenčnog.

Iako dobar deo radova tek sledi, nazire se novi izgled crkve, gde fasada pleni svojom svetlo-žutom pastelnom nijansom.

Živopis crkve radili su najpriznatiji umetnici u ovoj oblasti.

Odluka da bude sagrađena doneta je neposredno posle rata 1999. godine, gradnja je počela 2001. a završena 2009. godine.

Do 2011. godine crkva Svetog apostola Luke bila je deo Sabornog hrama, kada se deo bratstva Sabornog hrama odvojio i ova crkva postala je zasebna parohijska zajednica.

Slava crkve je 31. oktobra, kada je i dan Svetog apostola Luke. 

Foto: Niške Vesti/ Vodeničarski

Crkva u srcu Niša

Ideja za izgradnju hrama Svetog apostola Luke rodila se neposredno posle bombardovanja 1999. godine i vrlo brzo su gradski oci sa tadašnjim Episkopom niškim, Patrijarhom Irinejom, počeli da je realizuju. Za mesto podizanja hrama Grad je dao skver u kome je bio mali park, tako da su dimenzije hrama diktirali gabariti placa. Hram ima sve što treba da ima pravoslavni hram, uključujući i lepo sređenu portu sa česmom. Ukupne korisne površine je 90 metara kvadratnih, a kupola je visoka 14 metara.

Spada u manje pravoslavne hramove, ima malu pripratu gde se nalazi crkvena prodavnica i pale sveće. Iz priprate ulazi se u brod crkve ili u naos, gde se narod moli i učestvuje u bogosluženjima, a postoji i oltarska pegrada, ikonostas.

Najbliža je centru Niša i svojim parohijskim nadležnostima zahvata uži centar grada. Zidana je od 2001. do 2009. godine, a u njenoj izgradnji učestvovala je Eparhija niška, Grad Niš, a “Nišprojekt” je bio izvođač radova.

Živopis radili vrhunski umetnici

Živopis ove crkve, kao i Sabornog hrama, radili su umetnici ateljea “Lazarus” iz Beograda, a ikone na ikonostasu su rad akademskog slikara Petra Ilića iz Beograda.

Posle Sabornog hrama, crkava Svetog Nikole, Pantalejmona i Svete Petke, ovo je u Nišu trenutno jedan od najposećenijih hramova.

„Mobilijar je dar Direkcije za izgradnju grada. Ispostavilo se da je pun pogodak, jer nam dolaze roditelji sa decom, a porta je oivčena i bezbedna za igru dece“.

Sveti Luka

Sveti Luka jedan je od prvih propovednika hrišćanstva, savremenik Isusa Hrista i autor jednog od četiri Jevanđelja. Crkva ga smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa, pošto je živopisao tri ikone Presvete Bogorodice i ikone Svetih apostola Petra i Pavla. Ovaj svetitelj rodom je iz Antiohije, u mladosti je izučio grčku filozofiju, medicinu i živopis. Život je okončao u 84. godini kada ga, kako je zapisao vladika Nikolaj Velimirović, “idolopoklonici udariše na muke Hrista radi i obesiše o jednu maslinu u Tebi Beotijskoj”.

Praznik je u narodu poznat kao Lučindan i česta je slava srpskih pravoslavnih porodica. Vernici ga slave i kao iscelitelja i zaštitnika pojedinih zanata.

U Srbiji se 31. oktobra koncima opasuju torovi da vukovi ne dave stoku, uz reči: „Ide Luka, evo vuka“ ili „Sveti Luka, sneg do kuka“ jer nastupa zima, kada se vukovi približavaju selima. U južnoj Srbiji po prvom gostu ili posetiocu koji uđe u kuću znaju kakva će godina, odnosno zima biti.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com