Ministarka za ljudska i manjiska prava i društveni dijalog Gordana Čomić izjavila je danas u Nišu da postoji mnogo potencijala za punu primenu zakona na lokalnom nivou, ali da postoji i mnogo prepreka – koje su češće nedostatak znanja i informacija nego nedostatak ljudi i novca.
Na sastanku sa predstavnicima lokalne samouprave, državnih organa, institucija i civilnog sektora Nišavskog okruga, Čomić je podsetila da se oko 80 odsto zakona koji treba da se primene da bi ljudima bilo bolje, nalaze u nadležnosti za primenu na lokalnom nivou.
Ona je podsetila da su predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava obišli u proteklom periodu sve upravne okruge u Srbiji, a sada će u drugom krugu obilaska saopštiti zaključke do kojih su došli tokom prvog kruga obilazaka kao i da će uskoro biti objavljeni i na sajtu Ministarstva.
Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava
„Šta nam je činiti? Učiti, čitati, raditi i razgovarati. Srbija ne razgovara, Srbija ima monologe, svako u svoj ćošak pa priča šta ima i šta smatra i šta misli, a neće da sedne sa onim koga ne podnosi pa da razgovara o stvarima bitnim za ljude za koje svi zajedno radimo. Tako rade moderna društva“, izjavila je Čomić.
Prema njenim rečima, svi državni organi u Srbiji su odgovorni „što ne čitaju i što ne razgovaraju“.
„Kada bi se mnogo više čitalo i kada bi bilo mnogo više volje za razgovorom, svi bi imali mnogo bolji osećaj života u prijateljskom okruženju. Dokle kad imate većinski stav da ne morate da pročitate jer sve znate, dotle imamo problem i to je potpuno prirodno“, izjavila je Čomić.
Ona je kazala da je Srbija „strašno mnogo napredovala“ i u izgradnji dijaloga i u prihvatanju vladavine prava.
„Poslednji izveštaj Evropske unije govori o tome koliki je napredak u vladavini prava, i to je pre svega rezultat lokalnih samouprava. Još više čitati i razgovarati i nemamo razloga da se brinemo da nam budućnost neće biti sjajna“, istakla je Čomić.
Predsednik Jurom centra Osman Balić je na skupu upozorio da u Nišu živi oko 20.000 Roma, ali da Grad Niš još nema koordinatora za romska pitanja koji bi praktično sprovodio državnu strategiju za Rome.
Osman Balić, predsednik Jurom centra
„Iritantan je i podatak da je svega 0,033 odsto budžeta grada planirano za realizaciju politike prema Romima, a Romi čine 2,4 odsto stanovništva. To nesaglasje pokazuje na ignorisanje i finansijsku i političku nemoć onih koji zagovaraju politiku prema Romima, a zagovaramo je svi zajedno i Vlada Srbije i Evropska komisija i gradjani“, naglasio je Balić.
On je kazao da imamo „društvenu logoreju da su Romi zaštićeni kao beli medvedi“, a sa druge strane imamo zanemarljiv budžetski razdeo.
„Imamo Lokalni akcioni plan za socijalno uključivanje Roma i Romkinja, ali nemamo sredstva za njegovu realizaciju“, upozorio je Balić.
Ministarka za ljudska i manjiska prava i društveni dijalog razgovaraće u naredna tri dana sa predstavnicima Pčinjskog, Topličkog i Jablaničkog okruga.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj web stranici. Ako nastavite da koristite ovu stranicu, pretpostavićemo da ste zadovoljni.OkPolitika privatnosti