Društvo

Macanović: Bez plana zaštite, prijava nasilja može biti smrtonosna

Žene koje prijavljuju nasilje moraju imati bezbednosni plan, poručila je Vanja Macanović, advokatica Autonomnog ženskog centra, ističući da svaka prijava nosi potencijalni rizik ukoliko institucije ne preduzmu adekvatne mere zaštite.

„Često se ženama šalje poruka da treba da prijave nasilje, ali bez jasnog plana njihove bezbednosti nakon prijave – to može imati tragične posledice“, rekla je Macanović za list Politika, naglašavajući da je ključno da se žrtve obrate organizacijama koje mogu da im obezbede detaljan bezbednosni plan.

Prema podacima Autonomnog ženskog centra, prošle godine u Srbiji je ubijeno 17 žena, a u skoro polovini slučajeva nasilje je bilo prethodno prijavljeno. U najmanje tri slučaja počinioci su već bili osuđivani za nasilje u porodici ili pokušaj ubistva.

„To pokazuje da je zakazala neka karika u sistemu – bilo da je reč o policiji, tužilaštvu, centrima za socijalni rad ili sudu“, upozorava Macanović.

Dodaje i da se godišnje u Srbiji ubije oko 30 žena u porodičnom ili partnerskom kontekstu, a broj pokušaja ubistava dodatno ukazuje na ozbiljnost problema.

Iako je prošle godine zabeležen pad broja femicida, zaboravlja se da je bilo i šest pokušaja ubistava – četiri od njih sa ozbiljnim posledicama. Te žene su preživele, ali je pitanje u kakvom su danas psihičkom stanju“, zaključila je Macanović.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button