Stari Niš

Kosturnica u Tvrđavi o kojoj se malo zna

Spomen kosturnica koja se nalazi u rovu Niške tvrđave predstavlja spomen obležje za više od 4.000 poginulih Srba u Topličkom ustanku iz cele jugositočne Srbije od strane Bugara.

Toplički ustanak Srbi su podigli u selu Mačkovac kod Kuršumlije 1917. godine protiv bugarskog okupatora za vreme Prvog svetskog rata. To je bio jedini ustanak u nekoj okupiranoj državi tokom Velikog rata. Ustanak je trajao od 26. februara do 25. marta 1917. godine a stradalo je oko 20 000 Srba (najviše civilnih žrtava, oko 16000, žena, staraca i dece).

Na mestu gde je podignut spomenik posle Velikog rata ubijane su žene, starci i deca streljani od strane bugarskih okupatora. Upravo na mestu streljanja srpskih civila nakon Velikog rata 1927. godina (deceniju posle Topličkog ustanka 1917. godine) podignuta je spomen kosturnica.

Zanimljivo je i to da je tokom Drugog svetskog rata ponovo izvršeno varvarstvo bugarskih vojnika koji su uništili spomen ploče, a kosturnicu polomili i kosti razbacali. Kosti su posle rata sakupljene u sanduk u organizaciji Niškog Narodnog muzeja u Nišu je 1951. godine i vraćene u kosturnicu, te godine je i obnovljeno spomen obeležje.

Spomen kosturnica u Tvrđavi; Foto: Đorđe Bojanić

Stari natpis na ploči koja je postavljena na kosturnici je glasio: „Ovde leže neznane i nevine žrtve bugarskog varvarstva“.

Kosturnica je poznata malom broju ljudi. Nalazila se u veoma lošem stanju (išarana grafitima), što možete videti u video prilogu.

„U lošem stanju su i barutane (koje su otvorene i zapuštene) a mogu turistički da se lepo iskoriste. Potrebno je i više klupica za odmor, letnjikovca, turističkih video bimova ispred svake info table (a i info table su u lošem stanju)“, primećuje istoričar Đorđe Bojanić.

Bilo bi dobro da se urede sve kapije u tvrđavi: pored ,,Beogradske kapije” koja je konačno uređena i pristupačna, da se uredi i ,,Stambol kapija“ na kojoj se i ulazi u tvrđavu, postoje i ,,Vodene kapije“ , vidljivi su ostaci ,,Vidin kapije“ ,kao i ,,Jagodinske kapije, dobro bi bilo da i one zasijaju.

„Dobro bi bilo da tvrđavu krase bar par većih istorijskih sponenika i bisti (kralj Milan Obrenović, Vojvoda Kosta Vojinović, vođa Topličkog ustanka…), i to bi dodatno privuklo turiste i ekskurzije“, dodaje Bojanić.

Piše: Đorđe Bojanić

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Jedan komentar

  1. Dakle, dvoličan smo narod ili samo političari takvi postanu kada sednu u fotelje.
    U tvrđavi je postavljena kosturnica naših pobijenih ljudi od strane Bugara tokom prvog sv rata. Sakrivena od pogleda kao da se stidimo sopstvenih žrtava. Kosturnica je postavljena u rovu tvrđave na mestu gde su Bugari streljali srpske civile !!!
    Nasuprot našoj skrivenoj kosturnici komunisti su radi dobrosusedskih odnosa sa Bugarima na Ledenoj steni 50 metara od međunarodnog auto puta Bugarima podigli spomen kosturnicu.!!!
    Šta bi to trebalo danas da znači, danas posle toliko decenija od prvog i drugog sv rata.?
    Mladi neće mnogo istraživati zašto je to tako. Zašto je bugarska kosturnica na javnom i vidnom mestu a naša srpska sakrivena od javnosti i pogleda.?
    Hajde da im zamenimo mesta pa da ispravimo nepravdu prema našim streljanim građanima Srbije i Niša.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!