Badnji dan i veče: Praznik, simbol rađanja jedinstva
Badnji dan prethodi najradosnijem porodičnom prazniku – Božiću. Prate ga monogobrojni običaji koji ulepšavaju pripeme čovekove duše za rođenje sina Božjeg. Na Badnji dan se unose Badnjak i slama u kuću, priprema posna večera, peče pečenica. Na Badnji dan domaćin kuće odlazi u šumu po padnjak. Seče se mladi hrast sa tri udarca sekirom, a drvo pada na istok. Badnjak se u kuću unosi pred veče, a do tada ostaje prislonjen uz kuću pored ulaznih vrata.
Badnjak je simbol drveta koje su, prema predanju, pastiri doneli Josifu i Mariji, da založe vatru i zagreju pećinu u kojoj je rođen Isus. Badnjak se loži sa posebnim poštovanjem, i moli za zdravlje, sreću i mir. Gori do Božića, nagoveštavajući novu svetlost koju donosi vera u novorođenog Hrista.
Običaji još nalažu i da se podovi posipaju slamom, baš kao u Vitlejemskoj pećini, deca pijuču, da bi se živina množila i umolilo blagostanje.
U ovim običajima leži pronalaženje smisla praznika Hristovog rođenja. Najvažnije je da se ovaj praznik provede u svom domaćinstvu u krugu porodice, sa radošću i ljubavlju. Na Badnji dan se ne ide u goste, niti se išta uzima od drugih. Praznuje se u porodici, a svi običaji upućuju na ljubav, praštanje. Na Badnji dan se ljudi mire ako su u svađi kako bi Božić, najradosniji praznik, dočekali u miru.
I dok neki odlaze po badnjak u najbližu šumu, u velikim gradovima se po badnjak odlazi na pijacu. Doduše može se kupiti i ispred većih supermarketa. Ponuda badnjaka na pijacama je raznovrsna.
Veliki badnjaci od preko jednog metra dužine mogu se naći po ceni od oko 200 dinara, a nešto manji po ceni od 100 dinara. Za najmanje badnjake potrebno je izdvojiti oko 50 dinara. Badnjaka sa postoljem ima po ceni od 100 dinara.
Pored badnjaka u velikoj meri se prodaju i sadnice pšenice u malim saksijama. Za njih je potrebno izdvojiti od 100 do 150 dinara. Mogu se naći i razni božićni aranžmani čija cena iznosi od 300 do 400 dinara.
Prodavci badnjaka su uglavnom zadovoljni prodajom, što se moglo videti i po brojnim Nišlijama, koji su se vraćali sa pijace noseći badnjak.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Sve je lepo objašnjeno kako vam je rečeno.
Sad objasnite odakle tačno ovaj praznik potiče i zbog čega je prikriven hrišćanskim datumom.