# IstaknuteDruštvo

Kardiovaskularna bolest najveći ubica na svetu – odgovorna za više od 20,5 miliona smrti svake godine

Svetski dan srca obeležava se 29. septembra, a tema ovogodišnjeg Dana srca je : „KORISTI ❤ (srce) ZA AKCIJU“ – „USE ❤ (heart) FOR ACTION“

Zadatak kampanje je da se motiviše svaka zemlja da ima nacionalni akcioni plan za KVB.

Kardiovaskularna bolest (KVB) ostaje najveći ubica na svetu – odgovorna za više od 20,5 miliona smrtnih slučajeva svake godine. Ipak, većina zemalja još uvek ne daje prioritet zdravlju srca. Nacionalne politike za kardiovaskularne bolesti nisu kompletne ili uopšte ne postoje.

Kampanja Svetskog dana srca ima za cilj da motiviše svaku zemlju da razvije ili podrži nacionalni plan kardiovaskularnog zdravlja, neophodnog alata za sprečavanje vodećeg uzroka smrti širom sveta (80% prevremenih smrti od srčanih i moždanih udara može se sprečiti). Kardiovaskularni zdravstveni plan deluje kao strateško sredstvo za smanjenje prevremene smrti od kardiovaskularnih bolesti, a istovremeno smanjuje troškove zdravstvene zaštite i gubitke u produktivnosti, štedeći stotine milijardi dolara godišnje širom sveta.

Najvažniji faktori rizika na koje možemo uticati su: pušenje, povišen krvni pritisak, povišeni nivoi masti (holesterola i/ili triglicerida) u krvi, povećana telesna masa/gojaznost, nedovoljna/neredovna fizička aktivnost,  šećerna bolest (dijabetes), dugotrajna izloženost stresu.

Faktori rizika na koje ne možemo uticati su: godine, pol i pozitivna porodična anamneza. Na rizik za razvoj kardiovaskularnih bolesti može se uticati promenom načina života, pre svega smanjenjem unosa soli, uravnoteženom ishranom, prestankom pušenja i prekomerne konzumacije alkohola, redovnom fizičkom aktivnošću, održavanjem normalne telesne težine, lipida i šećera u krvi, kao i učenjem veština za suočavanje sa stresom.

„Posebno zabrinjava da je sve više ispod 45 godina, koji obolevaju i umiru od bolesti srca i krvnih sudova. U našoj zemlji taj procenat obolevanja i umiranja je oko 40 posto, što znači da treba stalno da radimo na jačanju svesti o prevenciji. Kroz naš stacionarni deo, koji se bavi rehabilitacijom kardiovaskularnih bolesnika iz cele Srbije, osim Beograda, tu na hiljade bolesnika prođe tokom godinu dana“, istakla je nedavno direktorka Instituta u Niškoj Banji Marina Deljanin Ilić, na obeležavanju ovog dana u njihovoj isntituciji.

Prema njenim rečima, njihovu klinicu godišnje poseti oko pet hiljada pacijenata sa srčanim problemima, dok kroz ambulantu i do 12 hiljada.

Kako navodi dr Bojan Ilić, načelnik Klinike za kardiologiju Instituta „Niška Banja”, u svetu, kao i kod nas, kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrtnosti, a godišnje 48.000 stanovnika u Srbiji umre od srca.
Urbanizacija, industrijalizacija i globalizacija donose promene u načinu života koje izazivaju bolesti srca. Program Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za kardiovaskularne bolesti kontinuirano radi na prevenciji, upravljanju i praćenju kardiovaskularnih bolesti na globalnom nivou, a obeležavanje Svetskog dana srca je samo jedna od aktivnosti.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com