Politika

Stanković: Niṣ̌ kao centar jugoistоčne Srbije mora da ima javni regionalni medijski servis

Miodrag Stanković, ṣ̌ef odborničke grupe Ujedinjeni- Nada za Niṣ̌ i kopredsednik Niš moj grad, uzeo je učeṣ̌će u javnoj raspravi o izmenama Zakona o javnim medijskim servisima, koja se odrẓ̌ala u Oficirskom domu u Niṣ̌u.

Na samom poĉetku, Stanković je rekao da građani nemaju viṣ̌e poverenja u javne rasprave koje organizuje resorno ministarstvo, jer se u nacrtu izmene Zakona ne nalaze ključne tačke koje muče građane Niṣ̌a i juga Srbije i da se zbog toga javna rasprava o izmenama Zakona o javnim medijskim servisima sprovodi sa svega desetak građana.

„Dve su ključne teme koje muče građane i novinare juga Srbije, medijske slobode i javni regionalni medijski servis koji Niṣ̌ treba da ima. Grad Niṣ̌ ima sreću ṣ̌to ima nekoliko lokalnih nezavisnih medija koji opstaju uprkos svim pritiscima i ṣ̌to joṣ̌ ima deo novinarske zajednice koji je posvećen nezavisnom novinarstvu”- rekao je Miodrag Stanković.

„Svedoci smo da je TV pretplata za RTS,  ovog leta poskupela za 50 dinara, od 299 na 349 dinara. To znači da medijski servis Srbije ubire svakog meseca 340 000 evra mesečno od Nišlija. Ukupno za godinu dana to iznosi  nešto preko 4 miliona evra. Ovo nije mali namet osiromašenim građanima, a šta je u informativnom smislu
dobio zauzvrat. Jako malo ili skoro ništa, kao za vreme prethodnih junskih lokalnih izbora gde na RTS-u nismo imali relevantne informacije o predloženim kandidatima, kao da su se izbori dešavali u Bugarskoj, a ne u Srbiji.

Ovaj način informisanosti podrazumeva novu pravedniju medijsku podelu, upravo onako kako to stoji u naslovu RTS-a, Medijski javni servis Srbije – Vaše pravo da znate sve. Niš, kao centar juga Srbije, ne treba nego mora da ima Regionalni javni medijski servis. Ovde mislim pored reginalne TV stanice, i na radio i portal. Imamo situaciju koja je svima poznata da je Niška televizija ugašena a da novog emitera nemamo. Smatram da Niš kao regionalni centar, u duhu decentralizacije neizostavno mora da bude uključen u novoj medijskoj strategiji i da dobije regionalni javni servis, ravnopravno kao RTS i Vojvodina. Žitelji u južnom delu naše države za ovakav pristup imaju zakonsko i ustavno pravo. U Članu 94. Ustava Srbije stoji da država treba da vodi računa o ravnomernom regionalnom razvoju, što sada nije slučaj jer je aktuelni medijski zakon u suprotnosti sa Zakonom o regionalnom razvoju jer on predviđa 5 regiona.  Zakon o medijima je predvideo samo RTS i RTV.

Podsećanja radi, ovde su Nišlije 2007. godine sakupili 30 000 potpisa, odnosno 10% građana, što je tada bio uslov za proceduru u skupštini Srbije da Niška televizija postane javni servis u skladu sa Ustavom Srbije, koji predviđa mogućnost da lokalne zajednice budu osnivači medija. Na žalost, to se nije dogodilo. Naš predlog je da se novi TV servis juga Srbije formira u Univerzitetskom centru, gradu Nišu. Finansirao bi se od pretplate, a njegovu nezavisnost i objektivnost trebalo bi da štite nezavisne i neutralne grupe ljudi u okviru nadzornih ili upravnih odbora. To već postoji u svetu. Ovde nije samo u pitanju regionalni medijski razvoj, već i opšti napredak celog regiona, što podrazumeva ekonomski, prosvetni, poljoprivredni, turistički I ne manje značajan kulturni“– zaključio je Stanković.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!