Društvo

Stanari zgrade na trasi železničke obilaznice: Gradilište sve bliže, a mi nemamo gde

Gradilište železničke obilaznice svakim danom sve je bliže stambenoj zgradi na Bulevaru 12. februar u Nišu i zabrinutost pet porodica koje žive u njoj žive sve je veća jer će zgrada morati da bude srušena, a njihovo stambeno pitanje još nije rešeno.

Jedna od stanarki zgrade Danijela Plavšić kazala je da već dve godine sud u Nišu ne odlučuje po njihovom zahtevu da im preduzeće Infrastruktura železnica Srbija obezbedi stanove na neko drugoj lokaciji sa mogućnošću da ih trajno koriste ili da im se omogući otkup stanova kako bi stekli status vlasnika i pravo da uđu u postupak eksprorijacije.

„Sa MIN Holdingom koji je izgradio stanove mi imamo ugovore o trajnom zakupu jer je neko od nas ili od naših roditelja radio u Mašinskoj industriji. Živimo u stanovima duže od tri decenije, neki duže i od pola veka“, kazala je Plavšić.

Ona je rekla da je šest porodica koje su bile vlasnici stanova dobilo novac u postupku eksproprijacije pa su se odselile.

„Nama nisu svojevremeno dozvolili otkup stana. Ja sam 2011. godine dok je još MIN Holding postojao podnela zahtev za otkup stana, ali nisam nikada dobila odgovor. Sada to isto tražim od Infrastruktura železnica Srbije jer je MIN Holding otišao u stečaj, ali sud nikako da presudi“, navela je Plavšić.

Dodala je da stanari veruju da je njihov zahtev pravno osnovan, jer da nije sud bi im već na prvom ili drugom ročištu odbio zahtev.

Prema njenim rečima, poslednjih par meseci stanari u zgradi na trasi obilaznice izloženi su stalnim pritiscima kako bi se iselili iz stana.

Najpre im je, kazala je, isključena struja na stepeništu zgrade, a potom su dolazili iz vodovoda da im isključe vodu, ali su uspeli da se izbore da do toga ne dođe jer uredno plaćaju sve račune.

„Dolaze neki ljudi, mere, premeravaju dvorište i zgradu, što znači da je pitanje dana kada će da se pojave bageri da nam ruše zgradu, a mi nemamo gde. Ja jedino mogu sa suprugom i dve ćerke da se preselim u Gradsku kuću. Drugo rešenje nemam“, istakla je Plavšić.

Ona je kazala da je je sreća u nesreći to što je Evropska investiciona banka uključena u izgradnju železničke obilaznice.

„Oni ne prepoznaju nelegalno i legalno stanovanje, trajni zakup ili vlasništvo stana. Kada sam razgovarala sa njihovim predstavnikom rekli su mi da za njih svi imaju pravo na obeštećenje i njihov stav je da ne može niko da završi na ulici jer je to projekat koji finansira Evropska banka“, izjavila je Plavšić.

Stanari, dodala je, očekuju poziv iz Gradske kuće za razgovir sa gradonačelnikom i njegovim saradnicima kako bi im predočili problem sa kojima se suočavaju, ali taj poziv još nisu dobili.

„Niko nas nije pozvao ni iz ministarstava niti iz Infrastruktura železnica Srbije. Niko nas ništa ne pita, niti obaveštava. Kao da ne postojimo. Mi postojimo i ne mogu da nas tek tako isele iz zgrade“, istakla je Plavšić.

Izgradnja železničke obilaznica oko Niša duge 22,5 kilometara počela je jula ove godine.

Ugovor o izgradnji obilaznice Infrastruktura železnice Srbije potpisala je sa firmom Extra Auto Transport, kao vodećim članom konzorcijuma.

Vrednost ugovora iznosi 153,6 miliona evra, a rok za izvođenje radova je 1.035 dana.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com