Društvo

Sremac kreće na nastavu onlajn, časovi 50 minuta u prepodnevnoj smeni

Nastava u Prvoj niškoj gimnaziji „Stevan Sremac“ do 9. maja 2025. godine odvijaće se na daljinu, u skladu sa odobrenjem Ministarstva prosvete, piše u saopštenju koje su dobili roditelji đaka ove niške gimnazije.

„Nastava će se odvijati isključivo u prepodnevnoj smeni, po redovnom rasporedu časova. Kako bismo očuvali strukturu školskog dana i radne navike, časovi će se odvijati po redovnom rasporedu i trajaće 50 minuta, zbog plana nadoknade“, piše u saopštenju.

U okviru tih 50 minuta, 45 minuta je posvećeno redovnoj nastavi i 5 minuta je predviđeno za aktivnosti pripreme u okviru nadoknade nastave, kako bi postupno profesori obradili sadržaje koji nisu realizovani tokom obustave nastave. Većina aktivnosti vezanih za nadoknadu propuštene nastave biće organizovana tako da učenici: dobijaju kratke i vremenski ograničene zadatke, imaju uputstva za samostalni rad, ili učestvuju u aktivnostima kao što su projektni zadaci, studije slučaja, ambijentalna nastava, istraživački radovi i slično. Učenici će ove aktivnosti moći da izvršavaju u toku dana, u vremenu koje im najviše odgovara, što je u skladu sa fleksibilnošću koju nastava na daljinu podrazumeva.

„U praksi se često dešava da se „nastava na daljinu“ poistovećuje isključivo sa radom preko Google Meet-a, odnosno časovima uživo putem video poziva. Iako će se Meet svakako koristiti u predmetima u kojima je takav vid komunikacije značajan, važno je razumeti da se onlajn nastava ne svodi samo na jedan oblik rada. Savremeno obrazovanje podrazumeva primenu raznovrsnih metoda i oblika učenja koji podjednako podstiču angažovanje učenika. To uključuje: video-lekcije,interaktivne kvizove, digitalne radne listove, istraživačke zadatke, saradničke aktivnosti u zajedničkim dokumentima i slično“.

Ovi oblici nastave na daljinu su pedagoški opravdani, metodički raznovrsni i prilagođeni realnim uslovima u kojima se učenici nalaze, posebno u porodicama sa ograničenim brojem uređaja ili nestabilnom internet vezom. Oni omogućavaju svakom učeniku da uči u svom ritmu i da na različite načine pokaže svoje znanje i postignuća.

Nastavnici će svoj rad evidentirati u skladu sa tehničkim mogućnostima elektronskog dnevnika, imajući u vidu da, pored redovne nastave, dodatno organizuju i prate aktivnosti nadoknade, pregledaju učeničke radove i daju povratne informacije – često van striktnog termina časa, piše u saopštenju koje je poslato roditeljima.

Učenici ove gimnazije pak za ponedeljak 5. maj najavljuju plenum na kojem će razmatrati prekid blokade, saznaju Niške Vesti.

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!