Društvo

Spomenik heroju, vodniku Dejanu Mitiću za pokolenja i nezaborav

U Trupalu u ponedeljak 10. juna u podne zakazano je svečano otkrivanje spomenika heroju 125. motorizovane brigade, vodniku Dejanu Mitiću.

U čast stradalom heroju sa Košara Gradska opština Crveni Krst izradila je spomenik heroju sa Košara koji je poginuo 1999. godine na karauli Košare.

“Ova inicijativa ima za cilj da se oda počast i da se trajno obeleži sećanje na Dejana Mitića, čija je sudbina simbol patnje mnogih tokom ratnih dešavanja”, rekao je nedavno predsednik GO Crveni Krst Miroslav Milutinović.

Dejan Mitić sa još nekoliko svojih saboraca oslikan je na muralu kod staiona Čair još 2018. godine.

MITIĆ DEJAN – Vodnik Vojske Jugoslavije. Pripadnik 125. motorizovane brigade. Rođen 9. januara 1977. godine u Nišu, od oca Slavoljuba i majke Jelice. Živeo u Trupalu.

Dejan Mitić, borac sa Košara; Foto: Srđan Veselinović, privatna arhiva

Teško ranjen 16. aprila 1999. godine u rejonu karaule Košare u borbi protiv terorističkih bandi, nakon čega mu se gubi svaki trag. Ranjen je u butnu kost, a sa njim su bila još tri vojnika, Acić Zlatko koji je takođe bio teško ranjen, vojnik Bošnjaković i Zorkić. Kostić Dejan (rođen 2. juna 1978. godine u Beču , borio se u sastavu 125. mtbr) je pre toga u sukobu sa šiptarskim snagama poginuo, ostao je na bojnom polju u Albaniji.

Bošnjaković i Zorkić su na ćebadima izvukli Dejana, dok je Acić puzao 500 metara na teritoriju iza graničnog kamena, u Srbiju. Dejan, kao pretpostavljeni, zahtevao je od Boškovića i Zorkića da zamaskiraju njega i Acića i da beže. Ne znajući kuda idu, oni su izbili na karaulu Morine, 30 km odatle. Nažalost, obojica su stradali.

Za Acića se smatra da je završio u Žutoj kući i da su njegovi organi prodati.

“Kad je pala noć, izdao je naredbu svojim borcima da se izvuku, a njega ostave, uz reči da je on gotov, ali da ne moraju i oni da ginu. Predao im je oficirsku torbicu i dokumenta, a od njih je uzeo dodatnu municiju i bombe. Privukao je neprijatelja na sebe i svoj položaj, omogućivši svojim vojnicima da se bezbedno izvuku. Teroristi su pokušali da ga uhvate živog, ali, poput vojvode Stevana Sinđelića aktivirao je bombe i s sobom poveo desetak šiptarskih terorista”, priča za Niške Vesti, profesor istorije Srđan Veselinović.

Njegovi vojnici su cele noći pešačili do karaule Morina, gde su se pridružili srpskoj vojsci. Istog dana kad je poginuo, njegov rođeni brat je dobio ćerku. Nazvali su je po stricu heroju.

Njegovo junaštvo i žrtva za druge nam govori da ovaj narod još uvek ima Obiliće i Sinđeliće, završava profesor Veselinović.

Nakon DNK analize, utvrđeno je da ostaci pripadaju Dejanu Mitiću, a 2003. godine su njegovi roditelji obavešteni da je sahranjen na Lešću. 10.oktobra 2003. je izvršena ekshumacija a 11. je obavljena sahrana u Nišu.

U čast stradalom heroju sa Košara Gradska opština Crveni Krst finansirala je podizanje spomenika stradalom heroju sa Košara Dejanu Mitiću iz Trupala.

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

2 Komentara

  1. Вечна слава и хвала палом хероју! Живи вечно у царству Небеском а душмани у паклу нека горе. Амин.

  2. Slava im🙏Ostace zapamceni po hrabrosti ovi mladi junaci dali su zivote za svoju zemlju❤🇷🇸

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com