Društvo

ŠETNJA KROZ NIŠKU TVRĐAVU: Hamam – najstariji sačuvani turski objekat u Nišu (VIDEO)

Sredinom 17. veka na putu ka Carigradu u Nišu boravilo je švedsko državno poslanstvo. Loše vreme koje ih je pratilo još od Ukrajine i Erdelja poprilično ih je umorilo, tako da su rešili da se nakratko oporave u izgleda nadaleko poznatim „toplim banjama“ našeg grada.

O njihovom boravku saznajemo kroz kratke zapise koje nam je ostavio njihov putopisac Johan Hildebrand. Pozitivan utisak koji je na njega ostavio boravak u hamamu pored tvrđave detaljno je objasnio u svojim spisima o putovanju.

„Prvo su nas uveli u jednu prostoriju u koje je bilo podnošljivo toplo, tu smo se skinuli i dobili smo plavo-prugasto platno koje je kao pregača za kupanje, a zatim smo otišli u zasvođen deo zgrade u kojoj je dnevna svetlost prolazila kroz okna na plafonu. Pošto smo se malo preznojili do nas je došao jedan goli Turčin sa peškirom na leđima. Nosio je nekoliko brijača, obrijao nam bradu a potom je zavukao ruku u jednu dugačku grubu kesu i trljao nam je njome telo uz dahtanje ni malo drugačije nego kao kad timariš konja. Posle smo seli u jednu fontanu koja je imala dve slavine, gore je izlazila hladna, a dole topla voda. Svako od nas je imao po plehanu šoljicu u ruci iz koje smo se posle polivali vodom. Zatim smo uvili telo jednim svojim peškirom, a drugim glavu i vratili se u svlačionicu gde su nam još jedanput oprali noge u posudi sa vodom. Kada smo se obukli dali su svakom od nas po jedno ogledalo sa dugom drškom, što je značilo da treba da se ova usluga i plati. Ostavili smo aspre (novac) u ogledala, predali ih i izašli pošto su nam izrazili dobre želje. Vratili smo se u han i seli pored vatre. Izgleda da smo dobro prošli“ -zaključio je Johan na kraju.

Ovo je jedan od najstarijih objekata, govori nam istoričar Vladimir Jovanović. Napravljen je krajem 15 veka.

“U prvom trenutku bio je van zidina Tvrđave, međutim kada su u 18 veku napravili ovakvu Tvrđavu, rešili su da se Hamam nalazi unutra. Inače, kao što znamo, on je služio za higijenu, za zdravlje. Voda je dopremana iz Nišave, zagrevana i tu su se ljudi kupali, masirali, a prljava voda se vraćala u reku”, kazao je Jovanović.

Interesantan je podatak da su hamam preko dana koristile žene za kupanje, a noću muškarci.

U spisima o Nišu vidimo da u 18. veku postoje još dva hamama. Jedan je bio na početku Obrenovićeve ulice, a drugi kod današnjeg Pozorišta, koji su nakon oslobođenja porušeni.

Tekst je deo projekta “Šetnja kroz Nišku tvrđavu”, koji je sufinansiran od strane Gradske uprave za društvene delatnosti na Konkursu za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Niša u 2023. godini.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com