Raspisan konkurs za književnu nagradu „Slaviša Nikolin Živković“
Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša i Grad Niš u saradnji sa Niškim kulturnim centrom svake godine od 1. oktobra do 30. decembra raspisuju Konkurs za gradsku književnu nagradu „Slaviša Nikolin Živković“ za najbolji neobjavljeni književni rukopis napisan na srpskom jeziku.
Književni stvaraoci iz Srbije i inostranstva mogu da konkurišu slanjem najviše dva neobjavljena književna rukopisa, obima knjige proze, poezije ili drame u elektronskoj formi, putem imejl adrese Društva: konkurs@drustvoknjizevnika.com
Književni rukopis mora da bude napisan na srpskom jeziku, podrazumavano na bilo kojem od narečja jezika.
Dokument slati isključivo u Vord formatu na ćiriličnom pismu.
Poželjno je da taj isti dokument sadrži i kontakt podatake, biografiju sa fotografijom i bibliografskim podacima autora.
Ova književna nagrada čuva uspomenu na pisca čije ime nosi i njegovu književnu zaostavštinu, a od 2019. godine odlukom Skupštine Grada Niša postaje zvanična gradska književna nagrada.
Sastoji se od povelje i objavljene knjige laureata.
Nakon prethodno objavljenog šireg i užeg izbora rukopisa, ime dobitnika nagrade biće objavljeno 3. aprila 2025. godine na datum kad je rođen Slaviša Nikolin Živković.
Pojedini delovi iz prispelih, a nenagrađenih rukopisa, predlogom žirija i uz pristanak stvaraoca, mogu biti objavljeni u književnoj periodici.
Dosadašnji laureati ove književne nagrade su Zoran Pešić Sigma, Stana Dinić Skočajić, Miloš Grozdanović, Dragan J. Ristić, Vukosav Delibašić, Nikola Pantić i Branislav Miltojević za rukopis „Depjesaž“, novi roman koji će Društvo književnika predstaviti do kraja 2024. godine na svečanosti u Nišu, prilikom uručenja Nagrade Slaviša Nikolin Živković za prethodnu godinu.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Dobro je promovisati ćirilicu, a mučno je to činiti na račun negiranja prava građana Srbije da pišu i na drugom svom pismu, što su učinili organizatori ovog sumnjivog konkursa. Budući da velika većina autora piše svoja dela pomoću latiničnog pisma, očito je reč o novom načinu za biranje pobednika pre samog izbora. Uz vidljivu činjenicu da raniji laureati nisu imali uspeha u daljim izborima (biranje romana godine, npr), nameće se kako su ime i prezime pokojnog autora iskorišćeni za izvrtanje ruglu, kako sećanja, tako i samog stvaranja.