KulturaRegion

Profesor Kamenko Marković nagrađen za „izuzetan doprinos u promociji kulture i umetnosti“

Dom kulture Babušnica nagradio Kamenka Markovića

Na ovogodišnjoj kulturnoj manifestaciji „Kreativni studio Doma kulture Babušnica“, brojni stvaraoci iz Srbije iz različitih oblasti umetničkog stvaralaštva gostovali su u ovoj pitoresknoj varošici na istoku Srbije. Profesor dr Kamenko M. Marković, istoričar umetnosti iz Niša nagradjen je zahvalnicom za  „izuzetan doprinos u promociji kulture i umetnosti u opštini Babušnica“.

Prof. dr Kamenko M. Marković odžao je u  Babušnici dva predavanja, kao jedan od  učesnika  projekta  „Kreativni studio Doma kulture Babušnica“. Predavanje pod nazivom „Opšte odlike barokne umetnosti“, za učenike drugog  razreda gimnazije „Vuk Karadžić“, dok  je drugo predavanje  pod  nazivom   „Piter  Paul Rubens“, bilo namenjeno gradjanstvu  i održano je u Galeriji Doma kulture.

Pre  početka predavanja, Valentina Nikolić Radivojev, direktorka Doma kulture u Babušnici  uručila je zahvalnicu profesoru Markoviću za izuzetan doprinos u promociji kulture i umetnosti u opštini Babušnica.  Naime, profesor Marković je zadnjih godina bio stalni učesnik  manifestacije koju, tradicionalno  kocem  jeseni, pod  različitim  nazivom, realizuje Dom kulture  u vidu projekta koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja  republike Srbije.

Novi susret sa publikom u Babušnici,  Marković je zakazao za kraj februara naredne godine, kada će održati predavanje o Konstantinu Brankušiju.

Tim predavanjem profesor Kamenko M. Marković  obeležiće 45 godina bavljenja životom i radom ovog genijalnog skulptota.

„Februara 1976. boravio sam u Parizu  i bio u prilici dai prisustvujem brojnim kolokvijumima i izložbama koje su bile upriličene povodom  stogodišnjice od rodjenja Brankušija. Video sam  brojne slavne ličnosti iz sveta skulpture i umetnosti  očarane onim što je Brankuši  stvotio u oblasti skulptute. Od toga časa do danas Brankuši  je moja  opsesija“, rekao je profesor na samom izlaganju.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

11 Komentara

  1. Babušnički Dom kulture nijue dovljno koristio znanje ovog izuzetnog istoričara umetnosti, a trebao je. Trebalo je da tokom godine češće bude gost u Domu jer njegova predavanja su pravi dragulji i svi bi imali koristi od toga. Njegova gostovanja samo bi afirmisala i Babušnicu i njen Dom kulture. Tako se radi u drugim centrima.

  2. Da je kojim slučajem ovaj vrsni istoričar umetnosti i pisac, objavio samo tekstove na portalima u poslednjih desetak godina ,ne računajući 46 knjiga , naučne radove, kataloge i kritike bio bi jedan od najboljih u SRbiji. Ovako, on pripada samom sazveždju najboljih ne samo u Srbiji. ONI koji odlučuju o tome koga će i kada pozvati da gostuje u njihovoj kući moraju da vode računa o rejtingu učesnika.

  3. Stalno je govorio o svom rodnom mestu i zavičaju
    Više opd 20 godina sam radio zajedno sa profesorom Kamenkom Markovićem. Putovali smo zajedno u Kosovsku Mitrovicu, spavali u istoj sobi, razgovarali. Bio sam inpresioniran koliko on voli svoje rodno mesto, svoj Kambelevac i Babušnicu kao deo njegovog zavičaja. Govorio mi je da bi kad ode u mirovinu rado pomagao ljudima koji se bave kulturom i umetnošću u Babušnici da taj prostor postane mesto koje će mnogi zbog kulturnih dešavanja, posećivati. Moj zavičaj je sedamdesetak kilometara južnije od Markovićevog ali ja nemam nikave ambicije. sSasvim mi je sve jedno šta se tamo dešava. Marković ima samo reči hvale za svoj zavičaj i želi mu da on bude još poznatiji u Srbiji.

  4. Moj drug iz osmogodišnje škole
    Profesor Kamenko Marković kao vrstan istoričar umetnosti, proslavio se kao istraživač Rembrantovog života i života Konstantina Brankusija. Kada smo kod nagrada, dobio je više njih, medju kojima onu povododom 50 godina bavljenja Rembrantom i 50 godina bavljenjua Brankusijem. Dobio je nekoliko eima važnih nagrada u Rumuniji, kao komesar medjunarodne izložbe, nagradu koju mu je dodelila „Luna“ iz Niša za knjigu „Sjaj Lune“. Dakle, čovek koji je nema sumnje veliko ime u svetu istorije umetnosti.

  5. NEIZBRISIV TRAG
    Imajući u vidu kakav je profesor bio ( radio je 40 godina),, kakav je slikar bio( 22 samostalne izložbe, 4 u inostranstvu) i učesnik više kolektivnih izložbi, kakav je pesnik bio( autor 6 zbirki pesama), kakav je bio pisac( objavio je 46 knjiga od toga 30 sa područja istorije umetnosti) i 10 knjiga eseja, kao novinar autor je više od 1200 tekstova. Na portalima je objavio oko 300 radova. Kao organizator kulturnih aktivnosti, iskazao se organizujući više od 70 izložbi sa pratećim katalogom koji je on pisao, a bio je komesar medjunarodne izložbe u Turn Severinu( nagradjen je od strane Rumuna sa više nagrada). O naučnim radovima ( njih oko 400) neću da govorim).. Kao humanitarac učestvovao je u više akcija a praktično se pokazao što punih 1o godina čuva, brine i leči jedan broj životinja u Nišu, gradu u kojem živi. O profesoru dr Kamenku M. Markoviću pričaće se i onda kada nas više ne bude bilo!

  6. Fanatik umetnosti
    Pamtim kakav je napor naćinio uoči izložbe srpskih akvarelista u Turn Severinu 2012. godine. Naime, on je morao da pokaže sve radove ljudima u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Beogradu i od njih dobije dozvolu zan iznošenje slika van zemlje, budući da je medju izlagačima bilo radova umrlih umetnika. On je otišao u Beograd sa prtljagom u kome su bila 42 rada.. Sećam se kako mi je njegova supruga Liljana jednom prilikom rekla :“Da me je voleo jedan promil od onoga koliko voli Rembranta i sve te mrtve umetnike, ja bi bila najvoljenija žena na svetu“.Profesor Marković je fanatik umetnosti atakvih je malo ne kodnas vbeć i u svetu.

  7. ZASLUŽIO JE MNOGO VIŠE
    Kao neko ko je rodjen u Kambelevcu i jako voli to selo i taj kraj smatram da profesor Kamenko Marković zaslužuje mnogo više:; POŠTOVANJE svih onih koji su otišli iz tog sela jer proslavljeni istoričar umetnosti svojim tekstovima i divnim pričama o Kambelevcu čuva selo od trajnog zaborava. Živ bio profesore!

  8. Gospodine Markoviću, hvala vam što tako divno pišete o Kambelevcu i što ga čuvate od zaborava. Da vam je snaga bila ravna pameti vi biste sagradili crkvu u Kambelevcu. Prava je šteta što oni koji upravljaju ljudima u zavičaju nemaju šlifa da shvate koliko bi ste znanjem i umećem promenili u zavičaju na planu kulture, istorije i arheologije.

  9. Veliki poštovalac umetnosti
    Profesor Kamenko Marković je zaslužio mnogo više nagrada za svoj neverovatni trud na polju umetnosti u poslednjih skoro 6 decenija. Dosta toga je i dobio i znam da se radovao ovoj iz Doma kulture u Babušnici, budući da on jako voli zavičaj iz kojeg je potekao. A, taj zavičaj bi mogao da organizuje gostovanje profesora Markovića u Domu kulture , gde b iovaj održao jedno predavanje i potom taj Dom kulture dodelio profesoru dr Kamenku Markoviću Nagradu za životno delo. Tako bi Domu kulture u Babušnici pripala čast d anagradi jednog svetski priznatog istraživača života i dela Rembranta van Rajna i Konstatina Brankušija a, povodom Markovićevih 55 godina bavljenja ovim umetnicima. Profesor Marković će kako nedavno reče , negde u oktobru navršiti 55 godina bavljenja Brankušijem. To bi bio dogadjaj koji bi zaslužio pažnju javnosti.

  10. NAGRADA BI BULA PUN POGODAK

    Kad god je Markovic gostovao u Domu kulture, to je bio dogadjaj o kome se posle dugo pricalo. Ta ideja, da se Kamenku Markovicu u Babusnici dodeli priznanje za 55 godina bavljenja Rembrantom i Konstantinom Brankusijem o kome jako malo znam, je FANTASTICNA, PUN POGODAK. To bi u neku ruku bila i nagrada za zivotno delo!Sva sredina u svetu to radi, a dali ‘e to uraditi ona u kojoj je slavni rebrantolog rodjen ostaje da se vidi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com