Porukom „Oprostićemo, ako budemo mogli. Zaboraviti, samo ako nas ne bude bilo“ obeležen Dan sećanja na stradale u NATO agresiji
Zvuk sirene za vazdušnu opasnost, mrak i upaljene sveće. Tako je počelo obeležavanje dvadesetogodišnjice od početka NATO bombardovanja, na Trgu kralja Milana u Nišu.
Na centralnom obeležavanju Dana sećanja na žrtve NATO agresije, u Nišu je bio prisutan državni vrh, predstavnici vojske i policije, predstavnici grada, ali i diplomate i državni vrh Republike Srpske.
Nakon zvuka sirene pred nekoliko hiljada građana izašao je patrijarh srpski Irinej, koji je poručio da su to zvuci koji su već dvadeset godina u nama.
„Čujemo ih u snovima, u svojim sećanjima, to su dani najtragičniji u našoj istoriji, dani za koje bismo želeli da se nikada više ne ponove našem narodu, ali ne samo našem narodu nego nigde u ovome svetu. To su zvuci pakla, zvuci mržnje koji izlaze iz dubine čovekova bića“, rekao je Irinej.
Irinej je istakao da nakon toliko godina možemo samo da se pomolimo Bogu da nam se to nikada više ne desi.
Deminer Slađan Vučković ispričao je svoju priču kako je izgubio obe ruke, kada je nakon 106 uspešno deminiranih bombi, u podnožju Kopaonika, poslednja 107. eksplodirala. Krivo mu je, rekao je, što nikada više neće moći da zagrli decu i unučad, i dodao da i dan danas plače nad nastradalim nevinim žrtvama i civilima.
Predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića pogodila je Slađanova priča i on se zahvalio njemu, ali i svima koji su svoje živote bili spremni da daju i dali za odbranu otadžbine.
„Ponosan sam na vas, građani Srbije, jer je vaš slobodarski duh naterao je nas da učeći mlade generacije onome što se zbivalo ne zaboravimo da budućnost možemo da gradimo samo na takvim osnovama, čuvajući slobodu, nezavisnost i samostalnost Srbije“, poručio je Vučić.
On je rekao da niko nije odgovarao za zločine koje je počinio NATO u agresiji nad našom zemljom.
„Smrt 2 500 civila, pogotovo 79toro dece, za nas će uvek biti zločin, a za njih čak i ako to hoće da priznaju, samo greška. Na to nikada nećemo pristati, nemamo prava da pognemo glavu i sebi kažemo greška jer bi to značilo da i sopstvene živote doživljavamo kao grešku“, rekao je predsednik Srbije.
Citirao je i Martina Lutera Kinga i rekao da mi u to vreme nismo imali ni jednog prijatelja.
„Bili smo sami suočeni sa najvećom vojnom silom na svetu, sa koalicijom bogatih i moćnih, sa 22 000 tona bombi i raketa i njihovim jasnim ciljem – da nas ponize i deo naše teritorije predaju nekom drugom“, istakao je Vučić, koji je dodao da Srbija nikada nije bila jača nego što je sada.
Građanima se obratio i predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, koji je rekao da je nakon nekoliko godina od bombardovanja Republike Srpske i Srbija doživela istu sudbunu.
„Stravčina stradanja u Srbiji i Republici Srpskoj bilo je delo zapadnih država koje su Srbiju i srpski narod svrstali na stranu lošeg i onome kome treba načiniti štetu“, rekao je Milorad Dodik.
Dodik je rekao da ga ne vode emocije, već razum i poručio da ne želi da Republika Srpska uđe u NATO i tako napravi novu granicu preko Drine kojom bi bili razdvojeni i poručio da su godine koje dolaze „godine našeg državnog ujedinjenja“.
Obeležavanje Dana sećanja na žrtve NATO agresije završilo se sirenama za prestanak opasnosti i porukom „Oprostićemo, ako budemo mogli. Zaboraviti, samo ako nas ne bude bilo“.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.