Opozicione partije u Nišu komentarisale su situaciju u Gerontološkom centru u kojem je od ukupno 256 štićenika, koronavirus potvrđen kod 140 štićenika doma i četvoro zaposlenih.
Miodrag Stanković,šef odborničke grupe DS-a u Skupštini grada, kaže da građani trpe posledice jer živimo u partijskoj državi! Povodom dramatičnog stanja u Gerentološkom centru u Nišu i hapšenja v.d direktora te ustanove pokazalo se na najogoljeniji način da živimo u partijskoj državi. Karakteristika funkcionisanja ove vlasti, unazad osam godina je da ova vlast upravlja državom preko vd stanja bez namere da to promeni. Zaštо?
Miodrag Stanković, šef Odborničke grupe DS u Skupštini grada Niša
“Partokratija je zavladala Srbijom, a kao posledicu ima ono što nam se dešava danas. Došli smo u situaciju da je ona zašla u sve pore našeg društva. Potrebe društva i opšti interes zamenjen je interesima političkih stranaka, pa smo zbog toga sada u velikom problemu”, rekao je Miodrag Stanković šef odborničke grupe DS u Skupštini Grada Niša.
Stanković podseća da je uhapšen direktora Gerontološkog centra Niš, jer nije preduzeo adekvatne mere zaštite od virusa korona, pa je u ovoj ustanovi trenutno zaraženo 135 korisnika i četvoro zaposlenih. Apeli stručnjaka su bili da korona nikako ne sme da uđe u domove za stare, jer se u inostrantsvu pokazalo da je smrtnost u tim slučajevima velika.
V.d stanje za posledicu ima poslušnost kadrova, gde osnovna selekcija nije institucija konkursa već bliskost sa vrhom stranke. Kvalifikacije su potpuno u drugom planu pa je kvalitet kadrova koji se nalazi na čelu ustanova i preduzeća gotovo nebitan. Međutim, u ekstremnim uslovima, odnosno u situacijama u kojoj se država danas nalazi, neodgovoran odnos kao posledica nekvalifikovanih i nezainteresovanih v.d direktora može da dovede kao u ovom slučaju do katastrofalnih i dramatičnih rezultata”- istakao je Stanković.
“Iako smo ukazivali mnogo puta da su v.d stanja neodrživa, aktuelna vlast to kao modus primenjuje punih osam godina. Stručnost mora da bude jedino i osnovno merilo na konkursima na kojima se biraju direktori. U Srbiji direktori odgovornost imaju samo prema partiji, a da bi ostali direktori, moraju da budu poslušni, da ne traže ništa i da ćute. Međutim, u ovim teškim okolnostima na površinu isplivava stručnost, odgovornost, obaveza, a toga nažalost nema. Mnogi se danas iz vlasti pozivaju na struku i ne bi da se politika meša. Ovo danas nije politika! Ovo je život, još uvek za njih 139 koji su zaraženi virusom covida 19 u niškom Gerontološkom centru”, zaključio je Stanković.
Povereništvo Narodne stranke u Nišu smatra da bi sistem u Srbiji trebalo zasnovati na meriotokratiji, odnosno da sve segmente društva vode osobe koje su za njih najstručnije i shodno tome daju najbolje rezultate.
Dragan Stojadinović, poverenik Narodne stranke u Nišu; Foto: Narodna Stranka Niš
„Takav sistem je teško zamisliv u partitokratskoj državi, u kojoj gotovo sve funkcije zauzimaju partijski poslušnici, nevezano za svoje sposobnosti. U normalnim uslovima, razlika izmedju direktora izabranog na meritokratskim principima i onog postavljenog partijskim dekretom ne mora da bude očigledna. U Gerontološkom centru ona može da znaci bolji kulturno-umetnički program, vise slatkiša i sto za stoni tenis. U uslovima pandemije, ona može da znači razliku izmedju života i smrti. Baš zato je važno da na svim odgovornim funkcijama imamo one najsposobnije a ne partijske poslušnike“, saopštila je Narodna stranka.
GO SP Dveri smatra da je hapšenje direktora Gerontološkog centra u Nišu, Milana Stevanovića, označenog u medijima samo inicijalima, zbog nepreduzimanja mera koje bi sprečile širenja zaraze ustanove u kojoj se nalaze najosetljiviji štićenici, predstavlja vrh ledenog brega lošeg upravljanja, partijskog kadriranja u ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite ali i nepostojanja pravog i lokalnog informisanja o posledicama pandemije u Nišu, koji je žarište pandemije sa najvećim brojem obolelih i pozitivnih na virus COVID19.
„Gradskoj organizaciji SP Dveri javljaju se uzbunjivači i iz drugih zdravstvenih i socijalnih ustanova, pa stoga imamo obavezu da u ime svih građana Niša Кomandantu Štaba za vanredne situacije ali i direktorima ovih ustanova uputimo i sledeća pitanja. Da li je Zavod za hitnu medicinsku pomoć u Nišu dobio dovoljnu količinu zaštitne opreme za radnike u operativi i administraciji, obzirom na skandalozni poziv Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti zaposlenima ove ustanove za kupovinu zaštitnih maski, nabavljenoj prethodno po nižoj ceni, i uz plaćanje putem administrativne zabrane. Od v.d. direktora ZHMP dr Slavoljuba Živadinovića očekujemo odgovore i na pitanja koliko sanitetskih vozila sa medicinskim osobljem koje bi pomoglo u transportu najtežih bolesnika ima ustanova kojom rukovodi, kao i sa koliko i kojim vozilima se prevoze bolesnici sumnjivi na virus „korona“. Кakva je situacija u Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti u Gornjoj Toponici ? Ima li direktor bolnice dr Milan Stanojković informacije o tome jesu li pacijenti bolnice testirani na virus, koliko je pacijenata zaraženih korona virusom, ima li preminulih od bolesti u ustanovi kojom rukovodi, kao i da li su pacijenti sa simptomima bolesti odvojeni od onih koji nisu zaraženi virusom COVID19?“, pitaju Dveri.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Imam samo jednu zamerku na Vaš tekst. Zašto za mišljenje DS Niš pitate bivšeg predsedinika GO Miodraga Stankovića, a ne poverenicu Draganu Rakić? Stavovi Miodraga Stankovića nisu nužno stavovi članstva Demokratske stranke u Nišu.
A u kakvoj dezavi smo ziveli kad ste bili vi na vlasti,autokratskoj
Poštovanje,
Imam samo jednu zamerku na Vaš tekst. Zašto za mišljenje DS Niš pitate bivšeg predsedinika GO Miodraga Stankovića, a ne poverenicu Draganu Rakić? Stavovi Miodraga Stankovića nisu nužno stavovi članstva Demokratske stranke u Nišu.