Nove istorijske čitanke: Šta će naša deca učiti o ratu 90-ih?
Današnji učenici su samo čuli za Jugoslaviju, o ratu, izbeglima, o progonu. Istinu i odgovore o periodu od 1944. do 2008. godine će pronaći u novim istorijskim čitankama.
Mаterijаl za savremenu nastavu istorije koji bi nakon prevoda na srpski jezik i nakon odobrenja za upotrebu u nastavi u skladu sa zakonskom regulativom mogao da se nađe u nastavi za oko godinu dana.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da se nova dva nova poglavlja istorijskih čitanki u izdanju Centra za demokratiju i pomirenje jugoistočne Evrope (CDRSEE) iz Soluna bave periodom od 1944. do 2008. godine.
On je rekao da istorija mora da bude zasnovana na principima nauke i ne sme da bude sredstvo propagande.
“Nastava predmeta istorija treba, mora da se zasniva na principima naučnosti i multiperspektivnosti i ne sme da bude sredstvo propagande i manipulacija kroz montirane slike i nacionalističke verzije prošlosti, negiranje i zanemarivanje istorijskih činjenica, zloupotrebu istorijskih izvora”, rekao je Šarčević.
Šarčević je naveo da je pre 11 godine, nakon analize nastave predmeta Istorija u državama jugoistočne Evrope, analize udžbenika i drugog nastavnog materijala, Centar objavio prve četiri knjige, priručnike za nastavnike – Osmansko carstvo, Nacije i države, Balkanski ratovi, Drugi svetski rat.
„Ove dve nove knjige su dobar izvor materijala potreban nastavnicima za nastavu predmeta istorija. Mnoštvo materijala omogućava nastavniku da bira u skladu sa uzrastom učenika i njihovim predznanjima, u skladu sa ciljem i očekivanim ishodima časa“, dodao je ministar prosvete.
Čitanke, po njegovim rečima, omogućavaju nastavniku različite pristupe nastavi, među kojima su i integrisani, interdisciplinarni pristup.
Novim čitankama se neće zameniti postojeći udžbenici, već će biti pomoćno nastavno sredstvo.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.