Društvo

Nišlija jedan od samo osam atestatora u Srbiji: Dimitrijević ima kolekciju od 10.000 starih fotografija, više od 1.600 razglednica Niša

Kolekcionar iz Niša sakupio više od 10.000 fotografija i velike zbirke starog novca, odlikovanja...

Oficir u penziji Vukadin Dimitrijević (76) sa punim pravom za sebe može reći da je jedan od najznačajnijih kolekcionara u našoj zemlji jer je uspeo da prikupi više od 10.000 starih fotografija, više od 1.600 razglednica Niša, velike zbirke odlikovanja, starog novca, poštanskih marki, starih plakata, pozivnica, pisama i dokumenata.

Dimitrijević je rekao da je penzionisan 1993. godine, a kako nije mogao da zamisli da vreme provodi u dokolici, po uzoru na svog komšiju počeo je da se bavi filatelijom.

Vukadin Dimitrijević, kolekcionar; Foto: Niške Vesti/ B.Lj.

„U to vreme to je bio skup hobi, ali meni je bio dostupan. Vrlo brzo sam napredovao i kompletirao jugoslovensku filateliju. Onda su moja interesovanja počela da se šire pa sam se počeo da bavim numizmatikom i za kratko vreme sam sakupio veći deo našeg papirnog i metalnog novc iz Kneževine i Kraljevine Srbije, Kraljevine Jugoslavije i posleratni novac“, kazao je Dimitrijević.

Posećujući sajmove i skupove kolekcionara, dodao je Dimitrijević, zainteresovalo ga je sakupljanje odlikovanja, pa je napravio i tu zbirku. U njoj se nalaze sva odlikovanja od kneževine i kraljevine Srbije do Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, osim Ordena slobode, jer je urađen samo u pet primeraka.

„Sticajem okolnosti počeo sam da sakupljam stare razglednice o Nišu. Napravio sam jednu veliku zbirku od preko 1.000 starih razglednica iz perioda od 1899. godine do 1941. godine. Pre desetak godina počeo sam da sakupljam i nove razglednice jer sam shvatio da se više ne štampaju pa će se vremenom izgubiti“, objasnio je Dimitrijević.

On je kazao da se vremenom posebno zainteresovao za istoriju Niša, posebno za dešavanja u gradu posle oslobođenja od Turaka.

„Nakon oslobođenja od Turaka Niš je od jedne turske kasabe vrlo brzo presrastao u varošicu sa evropskim i svetskim manirima. Počela su duženja i to prvo esnafska, a posle su ih organizovala različita udruženja. Imam preko 250 različitih pozivnica za druženja, balove, igranke. Najstarija pozivnica koju imam je pozivnica Crkvenog pevačkog društva „Branko“ iz 1903. godine“, izjavio je Dimitrijević.

Sticajem okolnosti, dodao je Dimitrijević, počeo je da sakuplja i stare fotografije, ali i da sam fotoaparatom beleži značajna dešavanja u Nišu.

Foto: Niške Vesti/B.Lj.

„Izučavajući istoriju Niša upoznao sam mnoge stare predratne porodice. Neki su mi davali da preslikam fotografije, a neki su mi davali da zadržim fotografije. Tako sam prikupio više od 10.000 fotografija starog Niša i starih niških porodica. Imam i preko 600 fotografija iz perioda NATO agresije i veliki broj fotografija značajnih dešavanja u Nišu“, istakao je Dimitrijević.

Osim što prikuplja istorijski vredne stvari, Dimitrijević se trudi da što više sazna o vremenu iz koga potiču tako da je tokom godina postao vrhunski poznavalac istorije srpskog naroda, a posebno istorije Niša i vojnih pošti.

„Mnogi značajni periodi i dešavanja samo su pominjani u par rečenica u istoriji koju smo učili u školi. Zahvaljujući kolekcionarstvu zainteresovao sam se za istoriju i upoznao sam se sa mnogim istorijskim činjenica i dešavanjima kojih nema u udžbenicima istorije. Posebno me zainteresovao rad vojnih pošti koje istoričari tek sporadično spominju“, izjavio je Dimitrijević.

Prvi u Srbiji, dodao je, počeo je da proučava i piše o funkcionisanju vojnih pošti, prvenstveno o tome kako je funkcionisala vojna pošta na Krfu.

„Prilikom povlačenja naše vojske iz Srbije uništene su sve poštanske marke u depou. Kada je 2016. godine naša vojska došli na Krf koristili su francuske i grčke marke, a pečat je bio srpske vojne pošte. To je jedinstven slučaj da na teritoriji jedne države funkcioniše nesmetano pošta Srbije“, istakao je Dimitrijević.

On je dodao da je svojom velikom zbirkom dopisnih karata sa žigovima retkih vojnih pošti učestvovao na brojnim domaćim i međunarodnim izložbama, a njegove kolekcije su dobijale zlatne i srebrne medalje.

Vukadin Dimitrijević, kolekcionar; Foto: Niške Vesti/ B.Lj.

„U filateliji imam zvanje atestatora ispitivača. Nas u Srbiji ima osmoro atestatora, a samo nas dvojica smo atestatori za vojnu poštu“, izjavio je Dimitrijević.

Sa još nekolicinom svojih prijatelja, dodao je, organizovao je udruženje „Stari Niš“ koje ima za cilj očuvanje građanskog duha Niša, a zajedno su pokrenuli i časopis“ Niški vesnik“ za koji su o istoriji Niša pisali vrhunski istoričari.

Dimitrijević je kazao da bi neko ko bi želeo da pogleda sve fotografije, ali i ostale antikvitete koje ima morao da uzme godišnji odmor.

„Za novac koji sam uložio u kolekcionarstvo mogao sam da kupim verovatno dve kuće, ali ja želim da sačuvam tragove naše istorije od nestajanja i zaborava“, istakao je Dimitrijević.

On je kazao da je sa svojim sinovima dogovorio da sve njegove kolekcije, posle njegove smrti, poklone Zavičajnom odeljenju Narodne bibilioteke u Nišu.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Jedan komentar

  1. Ovog čoveka za života treba debelo nagraditi. Svaka čast gospodine Dimitrijeviću, kapa dole. Hvala Vam što ste poklonili polovinu svog života da uradite ovako remek delo. Da ste nam živi i zdravi još dugo! Hvala još jednom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!