Niš dobio kontejnere za reciklažu staklene ambalaže
U Reciklažni centar JKP „Medijana“ stiglo je tri stotine kontejnera za reciklažu staklene ambalaže. Ova isporuka dogovorena je zahvaljujući regionalnom projektu „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“, koji u saradnji sa jedinicom lokalne samouprave sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju, zajedno sa operaterom ambalažnog otpada kompanijom Sekopak i NALED-om kao implementacionim partnerom.
Dušica Davidović, zamenica gradonačelnice Niša, ističe da je cilj grada da sugrađani shvate da jedino skladištenjem i razvrstavanjem komunalnog otpada možemo zaštititi naše okruženje.
„Najvažnije je to da ćemo naše sugrađane i našu decu učiti na koji način se čuva planeta i sve ovo ima ne samo prihodovnu već i edukativnu svrhu“, objašnjava Dragoslav Pavlović, direktor Javnog komunalnog preduzeća Mediana.
Po rečima Ane Ilić, direktorke za dobru upravu Naled-a ovaj projekat finansira nemačka vlada i on se sprovodi u tri zemlje Zapadnog Balkana i to Srbiji, Severnoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini. Ključni partneri na projektu su kompanije Sekopak, Ekopak i Pakomak. Na projektu učestvuje ukupno 14 lokalnih samouprava od kojih se četiri nalaze u Srbiji, a to su Niš, Sombor, Kragujevac i Varvarin. Niš je najveća lokalna samouprava koja učestvuje na projektu.
„Osnovni cilj je rešavanje problema upravljanja staklenom ambalažom i podizanje nivoa svesti u pogledu značaja prikupljanja staklenog otpada, recikliranja i ponovne upotrebe“, ističe Ana Ilić.
Preduslov za tako nešto je izgradnja infrastrukture, koja je putem ovog projekta nabavljena.
Cilj Evropske unije za 2025. godinu je recikliranje 75 posto staklene ambalaže, dok se u Srbiji reciklira 44 posto, naglašava Milica Kuzmanov, marketing menadžer kompanije Sekopak. Cilj je da se to promeni i da se stopa reciklaže staklene ambalaže poveća za 20 posto u opštinama.
Evropska unija je još 1992. godine krenula sa primarnom selekcijom, dok je Srbija u taj proces ušla 2010. godine zbog čega i postoji velika razlika u procentima recikliranog otada.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Ovo je potpuno pogrešno. Mnogo efikasnije je da su uveli naplatu kompletne staklene ambalaže, vratiš bilo kojju staklenu amabalažu i dobiješ novac. Tako je u mnogim evropskim zemljama i automatski nema više staklene ambalaže u kontejnereima, na ulici, na deponijima.
U nemackoj se ne dobija novac sa svaku staklenu ambalazu , npr. tegle moraju da se bacaju u ovakve predvidjene kontejnere i to se cak razvrstavaju u belo , zeleno i braon staklo
U Niškoj Banji imamo zeleni kontejner za staklo najmanje 10 godina ako ne i više . Mislim da je to toliko normalno da je izlišno da se spominje kao neko veliko dostignuće aktuelne vlasti .