(FOTO) Selo Palja gde su muškarci i žene sahranjivani odvojeno da se ne svađaju i na “onom svetu”
Selo Palja, na oko 50 kilometara od Surdulice čuva bogatu istoriju, ali danas u njemu više nema meštana.
Manastir Vavedenja presvete Bogorodice teško odoleva zubu vremenu i u njemu nema monaha još od završetka Prvog svetskog rata. Arheolog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš, Toni Čerškov, obilazio je ovaj kraj blizu granice sa Bugarskom pre petnaestak godina i tada je zabeležio zanimljivu priču o starim odvojenim grobljima za muškarce i žene, za šta kaže da je jedinstveno u Srbiji.
Priča o selu Palja slična je priči mnogih srpskih sela u kojima su pre odumiranja živela staračka domaćinstva, dok su mlađi odlazili u veća mesta u potrazi za poslom. Nakon smrti starih, kuće su ostale napuštene, ostavljene na milost i nemilost zubu vremena.
„Istraživanja koje je tada radio Zavod za zaštitu spomenika bila su vezana za unutrašnjost crkve u Palji i njenu moguću obnovu. Tada smo razgovarali sa malobrojnim meštanima i oni su nam ispričali priču od muškom i ženskom groblju u ovom selu, što do tada, kao arheolog, nikada nisam čuo“, seća se Čerškov.
Manastir Vavedenja presvete Bogorodice nalazi se na oko tri kilometra od sela Palja, a groblje na pola puta, između sela i manastira.
Čerškov kaže da su tada u manastirskom krugu naišli na spomenike monaha, tu su sahranjivani i meštani, ali samo muškog pola. Po svedočenju meštana, muškarci iz sela sahranjivani su iza crkve zajedno sa monasima, a žene ispod puta, preko reke na brdu.
Tradicija odvojenih grobalja bila je karakteristična za vreme pre više od jednog veka “ u vreme pradeda i čukundeda“, kada je sujeverje bilo izrazito rasprostranjeno.
Meštani su tada kazali arheologu da se čak i dubina grobova razlikovala, dok su žene sahranjivane na dubini od 1,5 do 2 metra, muškarci su na metar dubine- razlog da se ne „svađaju na onaj svet“.
Inače, selo Palja karakteriše netaknuta priroda, izuzetne lepote. Manastir Vavedenja presvete Bogorodice pripada eparhiji vranjskoj, Srpske pravoslavne crkve, a manastir leži na 950 metara nadmorske visine.
Za manastir se ne zna tačno kada je podignut, niti ko ga je podigao. Smatra se, po predanju, da potiče iz 9. veka, a da je obnovljen u 13. veku. Obnovili su ga Dejanovići, a bugarski egzarhisti dozidali su pripratu krajem 19. veka, posle Berlinskog kongresa 1878. godine. Leži na levoj obali reke Jerme (Paljevice) koja se uliva u Nišavu i pripada crnomorskom slivu.
Ovaj hram je jednobrodan, sa oltarom, dve bočne apside polukružnog oblika i pripratom. Najstariji deo crkve je pokriven kamenim pločama, a priprata i bočne apside ćeramidom. Freskopisan je, a na spoljnom zidu se nalazila drvena ploča ispisana staroslovenskim pismom. Bugari su, gradeći pripratu, premalterisali srenjevekovne vizantijske freske neprocenjive vrednosti i na novom malteru naslikali nove vrlo niskog kvaliteta.
Manastir se sam izdržavao, tokom istorije bio je i muški i ženski, a monaha je u njemu bilo do balkanskih ratova. Posle Prvog svetskog rata u njemu nema više monaha i takvo stanje, koliko znam, ostalo je do današnjih dana“, kaže Toni Čerškov.
U blizini manastira nalazi se izvor za čiju vodu postoji verovanje da je lekovita. Mnogi dolaze da se umiju ili ponesu vodu, a naročito pomaže kod bolesti očiju. Jedni ovaj izvor zovu izvor Svete Petke, drugi izvorom Svetog Save, a treći Presvete Bogorodice.
„Narod ovog kraja, prema predanju, priča da je manastir jednom posetio i Sveti Sava, i to 1236. godine kada se vraćao iz Carigrada i išao u Bugarsku da saopšti Bugarima da je za njih od Nikejskog patrijarha izdejstvovao patrijaršiju“, rekao je arheolog.
Narod se kod ove svetinje svojevremno okupljao nekoliko puta godišnje: na Svetog proroka Jeremiju (14. maja), na Svetog proroka Iliju (2. avgusta) i na Uspenije Presvete Bogorodice (28. avgusta).
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Nije tačno da u Palji nema monaha.
Pa baš je neprimereno što ne provere lepo, nego objavljuju nešto od pre 15 godina. I kako sad izgleda
Manastir je obnovljen pre 10.godina i neuporediv je sa ovim fotografijama. Od srca preporučujem svima da ga posete. Ja sam bio zadnji put 2017.godine. Monah me je mnogo lepo primio, podelio njegove dogodovstine sa migrantima koji tu malo iznad imaju ilegalni koridor sa ulazak u Srbiju. Inače legenda kaže da je to manastir gde je i Sv.Sava spavao na svojim čestim putovanjima u tadašnju Bugarsku.