Društvo

DOČEKAĆEMO: Zove se Srpska, Julijanska i Pravoslavna Nova godina

Praznik koji se slavi 14. januara po Gregorijanskom kalendaru je u stvari 1. januar po Julijanskom kalendaru. Iako nije zvanična Nova godina, svake godine se slavi u balkanskim zemljama. Osim Srbije, u Crnoj Gori, BiH, Republici Srpskoj, Makedoniji i pravoslavnim delovima Hrvatske. Ovu Novu godinu slave i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Moldaviji i Gruziji.

Tradicionalni doček pravoslavne Nove godine u Nišu biće organizovan u parku Svetog Save. Nišlije će zabavljati Alen Ademović sa bendom.

Program otvara Toca i bend od 21 čas, dok će Alen sa svojim bendom nastupati od 22:30. Početak Nove pravoslavne godine obeležiće veličanstveni vatromet, nakon čega se fešta nastavlja i trajaće do pola sata iza ponoći.

Srbi su među retkim narodima u svetu koji su stvorili sopstvenu novogodišnju proslavu pa je zato i nazivaju Srpskom novom godinom, jer je kroz vreme postala simbol narodnog prkosa. Njen smisao je drugačiji, jer je od verskog postala nacionalni praznik u međuratnoj Jugoslaviji, u inat tadašnjim vlastima koje su želele da Srbi prihvate jugoslovenstvo u zamenu za sopstveni identitet.

Foto: Miloš Pavlović

Još se više i snažnije slavila u komunističkoj SFRJ, iako su slavljenici u slučaju da ih prijave ideološki ispravne komšije, išle na saslušanje u policiju.

To je davalo čar slobodarstva i nepomirljivosti s diktaturom pa se zbog proslavljanja Srpske Nove godine rizikovalo iz ljubavi i prkosa.

Kada je ovaj praznik kasnih devedesetih postao dozvoljen, oduševljenje je bilo veće, ali se slavilo skromnije.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com