BOŽIĆ – nekada „nacionalistički istup“, danas najomiljeniji praznik
Božić se ranije slavio skromno, danas se božićna trpeza priprema danima unapred.

Običaji koji se vezuju za ovaj dan vremenom su se izmenili najviše u gradovima, dok je u selima ostalo više detalja koji se poštuju.
Obeležavanje Božića 1945. godine: Početna strana Narodnog lista, koji je bio prethodnik Narodnih novina, donosi sliku, koja se čuva u Istorijskom arhivu Niš, a na kojoj je napisano: „Nova Jugoslavija se rodi!“, aludirajući na „Hristos se rodi!“. Ispod toga nalazi se jevanđelje po Mateju u kome se između ostalog navodi „nisam došao da donesem mir, nego da donesem mač“.
Važna je i 1973. godina kada je Božić označen kao nacionalistička manifestacija.
Za to vreme nezamislivo je bilo slaviti Božić. Novine tog vremena opisuju događaje koji su se dogodili za vreme božićnih praznika u jugoistočnoj Srbiji – kao nacionalistički istupi. Kao najdrastičniji primer je događaj na putu Niš-Leskovac u blizini sela Brestovca gde je nekoliko desetina meštana prisilno zaustavilo autobus ,,Jug-ekspresa“ da bi putnicima čestitalo pravoslavni Božić. Mnogi putnici u autobusu su protestovali, ali oni su ipak autobus okitili cerovim grančicama. Već krajem osamdesetih godina imamo proslavu Božića u Nišu kao što su ove današnje.

Slično se desilo i autobusima Niš-ekspresa“ koji su saobraćali prema Aleksincu, Beloj Palanci, Svrljigu, Prokuplju
i Sokobanji.
„Svi autobusi koji su iz ovih krajeva dolazili u Niš bili su okićeni raznim simbolima kojima se obeležava prvoslavni Božić“, pišu tadašnje novine.
Zapaženo je takođe bilo da su sve crkve u ovom kraju u noći između 6. i 7. januara bile daleko bučnije nego ranijih godina i da su grupe, kako navode, verski nastrojenih mladića i te devojaka javno demonstrirale svoja
osećanja.
„Badnjaci su prkosno nošeni ulicama, a sveštenici su u svim crkvama nudili čitava brda verskih listova i časopisa“, sećanja su koja se čuvaju na stranicama Narodnog lista, tj. tadašnjih Narodnih novina čiji se primerci čuvaju u Istorijskom arhivu Niš.

Naši preci su verovali da Božić označava novi početak i da će se tog dana pojaviti neko čudesno biće. To verovanje je usko povezano sa simbolikom rođenja Hrista. Položajnik je bio veoma važan jer je simbolično donosio sreću i zdravlje.
Posebna pažnja je bila posvećena božićnoj trpezi. Svaka domaćica je česnicu pravila sama, a danas smo svedoci toga da je mnogi kupe ili naruče.
Osim ugođaja u hrani, svečani božićni ručkovi slavili su zajedništvo. To je bila prilika da se velike porodice okupe na jednom mestu i da njeni članovi zakopaju ratne sekire ako je tokom godine bilo među njima svađa i neslaganja.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.