Biser pravoslavlja: Renovirana crkva Sveti Jovan u Sibovcu
Manastir nije osveštan ali bi bilo lepo da se to desi 7. jula na dan slave Svetog Jovana Krstitelja.

Renoviran je pod u manstiru Sveti Jovan u Sibovcu kraj Krajkovca. Urađen je prirodan granit a okrečeni su i zidovi.
Oko renoviranja su pomogli Danijel Miladinović iz sela Krajkovac, Aleksandar Dinić iz Paraćina i Miloš Stevanović iz sela Graovo. Danijel i Vladimir Milojević iz sela Sibovac su pomogli oko materijala koji je upotrebljen za renoviranje.
Renoviranje je upriličeno po uputstvima i uz odobrenje sveštenika Siniše Piljanovića.

“Prema saznanjima, na ovom mestu je u srednjem veku postojao manastir jer se pominje u dokumentima dubrovačkih trgovaca iz XIV veka i postoje zapisi, koji svedoče o razmeni dobara između dubrovačkih trgovaca i monaha iz Krajkovca. Ovaj manastir je bio duhovni centar i srednjovekovno žarište prosvete i kulture ovog kraja. Manastir je razrušen još prilikom prve najezde Turaka u ove krajeve i tada bio zapaljen”.
Po predanju, manastir je imao 12 kaluđera, koji su se bavili zemljoradnjom, ribarstvom i pčelarstvom. Nedaleko od manastira se nalazio manastirski (kaluđerski) ribnjak i poznavao se do pre nekoliko decenija. Severnije od manastirske zgrade nalazi se davno zapušteni manastirski bunar, a na drugoj strani i jedan lekoviti izvor, za koji se veruje da leči od bolesti očiju.
Na mestu nekadašnjeg manastira krajem XIX veka podignuta je nova crkva od kamena. Bila je propala i obnovljena iz temelja 2007/2008. godine. Temelj je osvetio tadašnji episkop niški, upokojeni patrijarh srpski Irinej. Srednji vek je na prostorima Dobriča ostao upamćen kao vreme velikih preokreta i raznih vlasti. Do XI veka ovde su živeli Srbi, ali pod vlašću Vizantije.
U XII veku teritorija je bila sastavni deo države Stefana Nemanje, dok mu je prestonica bila u blizini Kuršumlije. Odlaskom Stefana Nemanje i preseljenjem prestonice u Ras, ovaj prostor postaje pogranični pojas prema Vizantiji. Dobrič je u XIII veku bio poprište bitke između Stefana Dečanskog i bugarske vojske. Posle Kosovskog boja, kao turski vazal, ovim krajevima vlada kneginja Milica, a posle i njen sin Stefan. Kad je Stefan umro, vladar postaje Đurađ Branković, koji je poražen od Turaka i Dobrič biva osvojen.
Značaj manastira za ovaj kraj pokazuju i trgovačke knjige Dubrovnika iz XIV veka. U tim knjigama stoji zapis da su trgovali sa monasima iz Krajkovca. Mesto nekadašnjeg manastira udaljeno je oko 1 kilometar od zaseoka Sibovac. Pretpostavlja se da je izgrađen u Srednjem veku i da je porušen već na početku turske vladavine.

Meštani okolnih sela okupljali su se svake godine na dan Svetog Jovana sve do pedesetih godina prošlog veka. Posle toga je 7. juli proglašen kao Dan ustanka u Srbiji, a narod je odlazio na Mali Jastrebac. Crkviče, kako su ga zvali meštani, bilo je zaboravljeno i ruinirano.
@niskevesti.rs Biser pravoslavlja: Renovirana crkva Sveti Jovan u Sibovcu #merosina #krajkovac #svetijovankrstitelj ♬ original sound – Niške Vesti
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.