Niški kulturni klub: Čuvajmo našu kulturnu baštinu
Niški kulturni klub apeluje na sve nadležne institucije koje se bave zaštitom i očuvanjem spomenika kulture da odmah urade nešto konkretno povodom očuvanja kulturne baštine Niša.
U saopštenju ističu da za očuvanje i održavanje spomenika kulture u Nišu nije dovoljno čišćenje i postavljanje tabli sa obaveštenjima.
Kao primer navode zapuštene antičke spomenike i grobnice na prostoru Jagodinmala i Panteleja, među kojima je i ranohrišćanska bazilika sa martirijumom, a koja predstavlja posebnu kultnu građevinu u kojoj su se čuvale mošti i relikvije hrišćanskih mučenika.
„Tražimo od svih čelnih ljudi u ovom gradu da konačno pokrenu svoj glomazni birokratski aparat i učine svesni napor u očuvanju i promovisanju kulturne baštine ovog grada. Apelujemo i na medije i na sve naše sugrađane da pokažu više brige i razumevanja za kulturna bogatstva koja nas okružuju i da pomognu u njihovom očuvanju i predstavljanja svetu“, navodi se u saopštenju Udruženja građana „Niški kulturni klub“.
U Zavodu za zaštitu spomenika u Nišu kažu da zaštita i negovanje naše kulturne baštine treba i mora da bude obaveza ne samo države, pojedinih institucija i lokalnih samouprava, već i svakog pojedinca.
V.D direktorka ove ustanove, Elena Vasić Petrović ističe da je Zavod za zaštitu spomenika uvek otvorena za saradnju sa zvaničnim insitucijama, ali i sa civilnim sektorom.
„Naša služba je za sve grobnice ovog nalazišta izradila objedinjeni projekat za sanaciju zaštitu i uređenje i sa njim konkurisala dva puta kod ministarstva nadležnog za kulturu, ali do sada sredstva nisu odobrena. Ovaj projekat uvršten je i u prioritet Strategije razvoja grada Niša“, kaže arhitekta i konzervator Elena Vasić Petrović.
Problemi vandalizma, kao što je uništavanje spomenika kulturure i svega sto ima veze sa njima, samo je jedna od stvari, koja značajno ugrožava i umanjuje napore da se oni sačuvaju i prezentuju, dodaje Elena Vasić Petrović.
„Nije dovoljno da se o tome samo priča, već svako mora da da svoj doprinos. Načina i mogućnosti za to ima mnogo. Konkretno u slučaju Jagodinmalske nekropole, mnogo puta su zajedničkim delovanjem komunalnih i naše službe sprovedena detaljna čišćenja. Da bi se to tako održalo, neophodno je da nakon toga druge nadležne institucije sprovode zakon i rade odgovorno svoj posao, uključujući i sprovođenje kaznenih mera za one koji narušavaju izgled ne samo spomenika kulture već i drugih javnih objekata i prostora u gradu“, ističu u Zavod za zaštitu spomenika.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.