Nišlijka Sandra Veljković jedna od tri najbolje naučnice u Srbiji
Sandra Veljković, 29-godišnja Nišlijka, jedna je od tri dobitnice stipendije “Za žene u nauci”, koje se dodeljuju 14 godina u Srbiji, kao podrška ženama da se bave naukom a dobila je i 5.000 evra za dalja naučna istraživanja.
Cilj programa “Za žene u nauci“ je da širom sveta podrži izvanredne žene istraživače, koje svojom posvećenošću, dostignućima i vizijom doprinose napretku nauke i društva u celini. Program radi i na smanjenju različitih prepreka sa kojima žene u nauci disproporcionalno susreću. U Srbiji se u okviru ovog programa već četrnaest godina, zajedno sa Komisijom Republike Srbije za saradnju sa UNESKO-m, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i kompanijom L’Oreal Balkan, nagrađuju najbolje mlade naučnice, kako bi nastavile svoje profesionalno usavršavanje i razvoj nauke u Srbiji.
Naredni, petnaesti ciklus programa Nacionalnog programa „Za žene u nauci“ počinje 1. januara 2025. Konkurs za podršku naučnoistraživačkim projektima je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina života, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.
Fokus istraživanja dr Ane Hudomal je teorijska fizika. Ana u svojim istraživanjima koristi analitičke metode i kompjuterske simulacije da bi ispitala fizičke zakonitosti koje važe u različitim vrstama kompleksnih sistema. Njen rad istražuje novu i veoma aktivnu oblast istraživanja, takozvane kvantne višečestične ožiljke. Učestvovala je u velikom broju nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata, a trenutno je deo potprojekta u okviru Nacionalnog centra izuzetnih vrednosti za izučavanje kompleksnih sistema, Instituta za fiziku.
Dr Milka Malešević je učestvovala na 11 značajnih projekata, uključujući projekte koji istražuju biodiverzitet mikroorganizama, mehanizme otpornosti na antibiotike i razvoj novih antimikrobnih jedinjenja. Njen naučno–istraživački rad je fokusiran na pronalazak alternativnih terapeutskih agenasa efikasnih u eliminaciji patogenih bakterija i razvoj nove generacije katetera kako bi se infekcije povezane sa njihovom upotrebom stavile pod kontrolu.
Sandra Veljković je doktorand i asistent za užu naučnu oblast Mikroelektronika i mikrosistemi na Elektronskom fakultetu, Univerziteta u Nišu. Njena oblast istraživanja su nanotehnologije i mikrosistemi. Njen rad je posvećen unapređenje pouzdanosti i stabilnosti elektronskih komponenata, posebno u medicinskim uređajima, ali i uređajima široke potrošnje, automobilskoj industriji i nuklearnim postrojenjima.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.