Društvo

Ispred Gradske kuće protest protiv otvaranja rudnika litijuma

Ispred Gradske kuće je u toku okupljanje učesnika protesta protiv Rio Tinta i otvaranja rudnika litijuma.

Nešto posle 19.00 časova na platou ispred Gradske kuće u Nišu počeo je protest protiv otvaranja rudnika litijuma u Srbiji i kompanije „Rio Tinto“.

Veliki broj građana Niša i okolnih mesta okupilo se na platou, ali i u parku na keju pored Nišave i centralnom niškom trgu.

Građani nose transparente na kojima između ostalog piše „Zdravlje nije na prodaju“, „Ne treba nam kinta od Rio Tinta“, „Ostavke i sud, pa na robiju“, „Da se mladost pita ne bi bilo Rio Tinta“.

Foto: Niške Vesti/B.Lj.

Do sada su protesti građana održani u 41 gradu širom Srbije.

Na svim skupovima je zatraženo da vlast usvoji zakon o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploataciji litijuma i bora u Srbiji.

Rok za usvajanje tog zakona, koji su vlastima postavila ekološka udruženja, je 10. avgust.

Predstavnici udruženja „Ne damo Jadar“ najavili su da će već od subote veče, ukoliko ne bude usvojen zakon, organizovati blokade u mnogim gradovima.

SUTRA BEOGRAD

U organizaciji ekoloških udruženja sutra će u Beogradu biti održan protest zbog najave otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra. Protest na Terazijama počeće u 19 časova na dan isteka roka od 40 dana koji su ekološka udruženja postavila Vladi Srbije za usvajanje zakona o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Srbiji.

Sutrašnji protest biće poslednji u nizu od 50 okupljanja građana započetih krajem juna u Srbiji povodom najava otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra.

Predsednik udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović izjavio je ranije da će na Terazijama organizovati „miran i dostojanstven“ skup. Pozvali su građane da na protest dođu bez stranačkih obeležja. Na mestu na kom je najavljen protest, od srede „kampuju“ članovi udruženja „Dostojni Srbije“ koji su naveli da se se okupili kako bi sprečili „novi 5. oktobar“.

Komentarišući najavljeni protest, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je osnovni cilj tog skupa „rušenje vlasti“ na ulici.

„Vlast u Srbiji neće biti rušena na ulicama već će biti birana na izborima“, rekao je Vučić.

On je dodao i da kopanja litijuma neće biti u naredne dve godine.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je prethodno da u dolini Jadra ima 158 miliona tona litijuma, ili oko 17 odsto ukupnih procenjenih rezervi na evropskom kontinentu.

Jadar je, kako je rekla, „jedno od najbolje istraženih nalazišta litijuma u ​​Evropi i verovatno jedno od najboljih u svetu“ i moglo bi da „Srbiju stavi u sam vrh ne samo u Evropi, već i širom sveta“ u borbi protiv klimatskih promena.

Handanović je rekla da će svaka potencijalna iskopavanja zadovoljiti najviše standarde EU, ali i obećala da država ništa neće preduzeti „ako to bude toliko negativno da bi bilo štetno“.

„U tom slučaju projekat neće biti razvijen“, rekla je ministarka.

Vlada Srbije otvorila je danas telefonski kontakt centar putem koga građani da se informišu o najavljenom rudarenju litijuma u Srbiji.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

5 Komentara

  1. Prvo, Evropa, Vi ste Slobodna Evropa, hoće da ima rudnik litijuma kod sebe a ne u Aziji, Africi ili Americi jer su tada pod šakom Rusije ili Kine ili SAD !
    Da protiv rudarenja litijuma protestuju i ljudi koji imaju električna kola. pa odakle misle da dođe njihov litijum
    Proverite koliko, barem lidera protesta, ima električe automobile i da li je malo nemoralno da zato budu lideri protesta.
    Da ne pominjem da su i baterije za mobilne i labtotove litijumske !!

    Odakle će taj litijum !

    Inače, litijum je opasan i zbog paljenja koje je 10 puta gore od klasičnih kola! I to treba napomenuti ! Dobro bi bilo nešto da ga zameni ili smanji udeo ali treba dosta sačekati, proces je dug !

    1. Odličan sastav, samo promašena tema. Govoriš o štetnosti gotovog proizvoda od litijuma, a ne govoriš o posledicama njegove eksplotacije. Gde se u pomenutoj Evropi kopa litijum, bez obzira što ga u mnogim zemljama ima 100 puta više nego u Srbiji. U Nemačkoj se koristi u proizvodnji gotovih proizvoda, ali to je nešto ekološki prihvatljivo.

  2. To sto je Vlast zamenila tezu da gradjani sirom Srbije protestvuju ne protiv rudarenja u Srbiji nego radi smene vlasti,
    Porucujem:
    1.prestanite da lazete
    2. Prestanite da kradete
    3.vratite institucijama pravo ds rade po Zakonu.
    4. Pocnite da vrsite nabavke po tenderima i da imenujete strucnjake na rukovodeca mesta jer ih drzite u VD stanju godinama, protivno Zakonu.
    5. Prestanite da prodajete zemlju i vodu strancima.
    6. Donesite Zakon o davanju zemlje u koncesiju a ne na prodaju. Isto vazi za izvore vode i za rudnike.
    Pocnite sa tim, bice i vam i nama lakse.

  3. Сва банда, окупаторски намесници и њихове слуге морају да буду ухапшени и пред народни суд. Сви њихови полтрони који су подржавали и подржавају уништење Србије не само рударењем већ и на друге начине у свим областима треба да буду отпуштени , да им се трајно забрани запослење у Србији, као што су због њих најбољи морали да напусте земљу. Србији су потребне корените промене , а предуслов је ослобођење од окупатора и укидање свих партија и вишепартијског система и стварање новог , директна власт народа…
    Сви који су за рударење , чак и ситни репови, морају бити кажњени као народни непријатељи.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com