Ana spojila nauku i umetnosti kroz biljke mesožderke
Studentkinja prve godine doktorskih studija na Departmanu za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu Ana Samardžić od malena je volela prirodu i slikanje.
Ona je pronašla način da svoju ljubav prema ovim, naizgled nespojivim, granama iskaže kroz biljke mesožderke koje proučava, skuplja i slika.
Ana Samardžić od malena je najveću sreću pronalazila u prirodi.
„Još od malih nogu sam se osećala najsrećnije i najprijatnije kad sam bila okružena prirodom. Oduvek me je fasciniralo kako je sve povezano u prirodi, kako se sve dešava sa razlogom”, priča Ana.
Dodaje da je ovo bio jedan od mnogo razloga zbog kojih je odlučila da se upusti u vode nauke i biologije.
Sa druge strane, Anin život je oduvek bio prožet i umetnošću. Kako sama kaže, oduvek je držala olovku u ruci.
„Tokom odrastanja sam skoro svaki dan provela crtajući i samim tim sam otkrila da imam smisao za slikanje i umetnost”, navodi ona. Vreme je odmicalo, a Ana je bivala sve smelija i slikala ozbiljnije i kompleksnije slike. Sa tehnikama nije eksperimentisala, jer je odmah shvatila da joj akrilne boje najbolje leže. „Svakom delu težim da dam dubinu i verodostojnost. Pronašla sam se u hiperrealizmu”, objašnjava ona.
Kada je dobila svoju prvu biljku mesožderku, Ana je osetila da je to „ljubav na prvi pogled”.
Vremenom je počela da širi svoju kolekciju ovih biljaka, što joj je omogućilo da stvori nova poznanstva i kontakte.
„Upravo jedan od njih se oduševio mojim umetničkim sposobnostima i naručio je da mu uradim prve ilustracije biljaka mesožderki. Nakon toga sam dobila želju da kroz svoje radove pokažem lepotu i jedinstvenost karnivornih biljaka”, ističe ova mlada naučnica i umetnica. Anina kolekcija danas broji šezdesetak vrsta biljaka mesožderki. Deo njenih biljaka nalazi se u terarijumu, a deo na terasi. Ono što karnivorne biljke izdavaja od ostalih u biljnom svetu je njihova sposobnost adaptacije. Ove biljke rastu tamo gde druge biljke ne uspevaju – na podlogama sa niskim koncentracijama minerala. „Tokom evolucije su razvile različite mehanizme za hvatanje pokretnih paketića fosfata i nitrata (insekata), čime nadoknađuju nedostatak minerala u zemljištu”, objašnjava ova naučnica.
Ove godine, Ana je predstavljala sebe i svoj brend Complicartist na ICPS konferenciji u Beču, koja je održana u Šenbrun palati.
„Prezadovoljna sam kako je cela manifestacija protekla. Upoznala sam divne ljude sa kojima sam sarađivala, ozbiljne uzgajivače, stručnjake. Dobila sam komplimente i mnoge ponude za buduće saradnje”, kaže Ana.
Ova konferencija održava se svake druge godine na različitom kontinentu, a konferenciji mogu da prisustvuju svi koji su zainteresovani da se upoznaju sa biljkama mesožderkama i načinom na koji se ove biljka uzgajaju.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.