Zanimanja u srpskim gradovima u XIX veku
U XIX veku su gradovi u Srbiji imali oko 10-15 000 stanovnika i u njima su živeli radnici,činovnici,trgovci i zanatlije.
Činovnici su bili najobrazovaniji i najugledniji ljudi tadašnje Srbije.
Trgovci su iz evropskih gradova donosili i ovde prodavali štofove,svilu,posudje.. a tamo prodavali pšenicu,svinje,suve šljive..
Zanatlija je bilo najviše a majstori su imali šegrte,dečake koji su uglavnom dolazili sa sela da nauče zanat.Pored učenja zanata,podrazumevalo se da za vreme šegrtovanja koje je trajalo 3 godine,obavljaju i razne kućne poslove.Po završetku šegrtovanja postajali su kalfe i obično su nastavljali da rade kod istog majstora ali su sada dobijali platu.Da bi postali majstori,kalfe su polagale majstorski ispit i dobijali Majstorsko pismo kao npotvrdu da su stručni i da mogu da otvore svoju radnju.
Kako su se u Srbiji zanatima najpre bavili Turci i zanati su imali turske nazive
ABADŽIJA (krojač suknenih odela u selima)
TERZIJA (krojač koji izradjuje gradska odela)

Imam razuman broj rodjaka,komšija i prijatelja sa kojima se družim i kada za vidjanje nema neposrednog razloga, nego onako iz zadovoljstva.
Volim svoje dvorište,cveće, vrapce,miris lipe,jasmina, pokošene trave.
Volim da kuvam i mesim (ali ne baš svaki dan)
Volim slatkiše ,naročito čokoladne.
Volim da šijem,pletem,vezem,crtam, čitam knjige,da cunjam po internetu,da se družim na FB sa ljudima koje sigurno ne bih upoznala da nije interneta.
Volela bih da sam tehnički pismenija i da mogu bolje da baratam blogom i sajtom koji postavljam.
Ne podnosim aparate kao što su pegla i usisivač,klizave ulice i arogantne ljude.
Želela bih da uvek imam spreman odgovor i na neumesna pitanja i da ne osećam grižu savesti kad ne radim.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.