# IstaknuteDruštvo

(VIDEO) Sa šest operacija dnevno niška Ortopedija UKC-a u svetskom vrhu, bez lista čekanja za operaciju kuka

Niška Klinika za ortopediju i traumatologiju Univerzitetskog kliničkog centra postiže same rekorde a 26. novembra biće urađene operacije kojima će biti izbrisane liste čekanja.

Sa šest operacija dnevno, Klinika za ortopediju i traumatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš postiže rezultate na svetskom nivou, kaže za Niške Vesti rukovodilac klinike Prof. dr Ivan Micić.

On dodaje da zahvaljujući razumevanju rukovodstva Kliničkog centra i težnji Ministarstva zdravlja ova klinika radi punom parom.

„Svakog dana se uradi minimalno šest hirurških intervencija ugradnje veštačkog zgloba, kuka ili kolena. Ovo je brojka u danima kada nismo opterećeni zbrinjavanjem preloma iz Niša i drugih zdravstvenih centara. Danas sa popodnevnim smenama mnoge vrste hirurških intervencija možemo da uradimo u većem broju i tako je došlo do povećanog obima operacija. Sve je to uticalo na to da smanjimo liste čekanja. Tako da sada, za operaciju ugradnje veštačkog kuka zadnji pacijent sa liste čekanja biće operisan 26. novembra ove godine. Nakon toga, ne kažem da ćemo mi ukinuti liste čekanje one će postojati i dalje, međutim pacijent će doći na kliniku, javiće se svom lekaru i biće im određen termin. Od pregleda u narednih najduže mesec dana, do dva meseca biće zakazana operacija,  što je izuzetno kratak period“, kazao je Prof. dr Ivan Micić.

Foto: Niške Vesti/UKC Niš

Na endoprotezu kolena trenutno čeka oko 450 pacijenata, a u narednom periodu svi ti pacijenti doćiće na red za operaciju. Kako kaže rukovodilac ove klinike tim pacijentima biće zakazani termini što pre.

„Za ugradnju veštačkog kuka, praktično biće skraćen termin na dve, tri nedelje do najduže osam nedelja, ovde računamo i vreme da se pacijenti pripreme za operaciju. Pacijenti stariji od 85 godina se poslenjih godina redovno javljaju kod lekara sa željom za ugradnju veštačkog kuka, nakon postavljanja indikacije njima se određuje termin dolaska u bolnicu„, kaže Micić.

Prema njegovim rečima u zapadnim zemljama Evrope, Americi i Aziji se na pregled ortopeda čeka tri do šest meseci, nakon ovog perioda ide zakazivanje hirurške intervencije ugradnje proteze kuka, dok se na endoprotezu kolena čeka i do 12 meseci.

„Za ugradnju endoproteze kuka se u Sloveniji čeka godinu dana, dok se za endoprotezu kolena čeka 454 dana. Mi smo u tom proseku,  ali se trudimo da to bude još bolje, da se u celoj Srbiji smanji period čekanja. Ne možemo da ukinemo listu čekanja, uvek će biti pacijenata kojima će biti potrebna hirurška intervencija ugradnja kuka, hirurške intervencije ugradnje kolena ali možemo da smanjimo period čekanja“, kaže prvi čovek Klinike za ortopediju i traumatologiju UKC-a.

U prethodne dve godine mnogi pacijenti sa liste čekanja koji su bili pozivani, čak i preporučenim pismom nisu se pojavili, niti uzvratili odgovorom. Do nekih personal Klinike nije mogao ni telefonski da dođe, jer su pacijenti promenili brojeve telefona.

Foto: Niške Vesti

„Svi pacijenti koji nisu dobili poziv, sa kojima nije uspostavljen kontakt ili se nisu javili do sada neka dođu na kliniku i zakažu termin za hiruršku intervenciju“, poručio je Micić koji objašnjava da ima puno onih koji se više ni ne interesuju, pa se dešava da i više godina ne pitaju za termin očekujući da im se sa klinike neko javi.

Brojem operacionih sala na Ortopediji i tempom rada Micić jeste zadovoljan i dodaje da su sjajni rezultati postignuti dodatnim popodnevnim radom, gde su angažovani doktori i sestre za koje ima reči hvale.

„Sestrama i doktorima moramo da kažemo svaka čast i pružimo im podršku. Jer ipak, da se radi  popodne svakog dana, naporno je. Ortopedija kao grana se puno razvila. U svetu je broj ortopedskih intervencija najveći u odnosu na druge intervencije. Ne smemo da zaboravimo mlade ljude koji imaju sportske povrede, povrede meniskusa, povrede ligamenata, prelomi zbog povećanog saobraćaja, a tu su i povrede na radnim mestima. Ortopedija stvarno ima izuzetno veliki obim posla koji nije samo ugradnja endoproteza“, kaže Micić.

Od kada je on rukovodilac klinike, a to je period od četiri godine, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije i Fond za zdravstveno osiguranje obezbedili su neophodna sredstva za rad i implantate koji su potrebni pacijentima.

„Ni jednog trenutka mi nismo imali zastoj u snabdevanju, kao što je to bio slučaj u ranijem periodu. Sa dve sale pre podne i dve sale popodne mi postižemo puno toga. Dobili smo nedavno puno opreme za rad, dva motorna sistema za sečenje i bušenje kostiju koji su nam neophodni za naš rad a pre toga smo dobili još četiri ta motorna sistema. Zahvaljujući upravi Kliničkog centra i Ministarstvu zdravlja i sredstvima iz oportuniteta nam je doniran artroskopski stub a sve u vrednost od 20.000 evra. To nam je omogućilo i da mlade ljude zbrinjavamo, ne samo da ugrađujemo endoproteze kuka i kolena, nego da zbrinjavamo i te sportske povrede“, kazao je za Niške Vesti rukovodilac klinike Prof. dr Ivan Micić.

Klinika za ortopediju i traumatologiju niškog Univerzitetskog kliničkog centra nastaviće odličnim  rezultatima da zbrinjava pacijente sa čitavog juga Srbije kojima je potrebna najbolja nega.

 

 

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com