# IstaknuteDruštvo

(VIDEO) Danica koja je doturila makaze, sneg dubok metar i krici logoraša… sećanja koja ne blede ni posle osam decenija

„Sve je počelo pre tačno 83 godine kada je dvadesetdvogodišnja Danica Lala Nikolić, ćerka niškog kazandžije uzela makaze iz očeve radnje i doturila je logorašima, čime je tvrde mnogi, počeo proboj gde je ona bila bitan „igrač“, kazala je za Niške Vesti Vera Nikolić, snaja Lalinog bratanca koja živi danas u Beogradu.

„Kada su logoraši prelazili preko žice bio je sneg do metar a u sećanju su im ostali krici njihovih drugova koji su ostali na žici i nisu mogli da pobegnu. To je svima onima koji su se spasili ostalo duboko u sećanju“, kazao je viši kustos Narodnog muzeja Nebojša Ozimić, na današnjem obeležavanju godišnjice.

Foto: Nenad Petrović/arhiva

Tog 12. februara 1942. godine grupa od 147 golorukih logoraša napala je stražare i pokušala proboj zloglasnog niškog logora Crveni krst. Istorija ovo bekstvo beleži kao prvo organizovano bekstvo iz logora u porobljenoj Evropi za vreme Drugog svetskog rata.

Koncentracioni logor na Crvenom krstu u Nišu formirali su Nemci u septembru 1941. godine. U logoru su bili zatočeni rodoljubi, bez obzira na političku opredeljenost, kao i veliki broj Jevreja i Roma. Od preko 30 hiljada zatočenih, više od 10 hiljada streljano je na Bubnju, a veliki proj interniran u Poljsku, Austriju, Nemačku i Norvešku gde su bili mučeni i primorani na robovski rad.

Grupa od 147 golorukih logoraša  je 12. februara 1942. godine napala stražare i pokušala proboj zloglasnog niškog logora Crveni krst, a u tome je uspelo njih 105, 42 logoraša izgubila su život na žicama niškog logora. Lograše je predvodio Branko Bjegović.

Posle rata prikupljen je obiman materijal sa dokumentima, fotografijama, ispravama, pismima, ličnim stvarima logoraša i 12. februara 1967. godine otvoren je Memorijalni kompleks kao večito sećanje na stradanje i herojski otpor naroda.

OVOGODIŠNJI POMEN I OBLEŽAVANJE GODIŠNJICE

Parastosom, polaganjem venaca i pomenom žrtvama, u Logoru 12. februar na Crvenom Krstu obeležena je danas 83. godišnjica prvog organizovanog bekstva iz nacističkog logora u Nišu, tokom Drugog svetskog rata.

Polaganjem venca u memorijalnom kompleksu, Nišlije su odale počast stradalom srpskom, romskom i jevrejskom stanovništvu za vreme rata.

„Stratište kao Bubanj i logor uvek treba da nas opomenu na zločine nad srpskim narodom i rodoljubima počinjeni u Drugom svetskom ratu“, kazao je Vladica Maričić, predsednik Skupštine grada Niša

„Ono što najveći i najbogatiji narodi u Evropi nisu smeli, smele su Nišlije. Žritve ćemo pamtiti, zemlju poštovani a slobodu čuvati“, kazao je Luka Gašević, zamenik gradonačelnika Niša.

Foto: Niške Vesti/ Nenad Petrović

U koncetracionom logoru na Crvenom krstu više od 30.000 ljudi je mučeno i zlostavljano tokom četiri godine njegovog postojanja, a oko 10. 000 je streljano na Bubnju.

„Godišnje logor poseti oko 25000 ljudi, a mi ćemo se truditi i ove godine da taj broj bude veći“, kazao je viši kustos Narodnog muzeja u Nišu Nebojša Ozimić.

Vence, na mesto stradanja, položili su predstavnici grada, vojske, policije, boračkih udruženja, a više od 100 izviđača, tradicionalno organizovao je marš “Tragom logoraša” u cilju očuvanja vrednosti hrabrosti, otpora i borbe za pravdu i u znak sećanja na herojske priče o borbi naroda za slobodu.

@niskevesti.rsIzbavljeni logoraši koji su se probijali kroz sneg dubok i do metar slušali su krike onih koji su ostali na žicama…to im je bilo najteže.♬ original sound – Niške Vesti

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!