Obrazovanje

Učenici OŠ „Bubanjski heroji“ snimili film povodom meseca tolerancije

Na predlog psihologa škole i koordinatora Tima za dodatnu podršku učenicima Maje Rudić u OŠ „Bubanjsku heroji“ u novembru mesecu snimljen je film „Različitišću do tolerancije“.

„Povod za snimanje filma bila je želja da se prikaže kako u jednoj zajednici kao što je škola, razvijamo toleranciju prihvatanjem različitosti kroz dobro međusobno poznavanje i razumevanje potreba onih koji su manjina našeg društva.“– kaže Maja Rudić, psiholog u Osnovnoj školi „Bubanjski heroji“.

Pitanja za potrebe filma formirana su u saradnji Učeničkog parlamenta sa članovima Tima za dodatnu podršku nastavnicama srpskog jezika Aleksandrom Savić, Jovanom Bjelić i psihologom škole Majom Rudić.

Foto: Privatna arhiva

Isticanje potreba za tolerancijom u našem društvu i ukazivanje na negativne efekte netolerancije obeležen je u novembru u ovoj školi, a mesec novembar imenovan „Mesecom tolerancije“.

„Kroz ovaj film širimo znanje o ljudskim pravima i kulturi ljudskih prava, sa fokusom na pojmovima: tolerancija, ljudska prava i nenasilje“, ističe psiholog škole Maja Rudić.

Učesnici filma govore o izazovima sa kojima su se susretali u vaspitno-obrazovnom procesu radeći i družeći se sa učenicima i roditeljima učenika kojima je potrebna dodatna podrška u radu.

Dugotrajan rad, iskustvena praksa i poznavanje potreba i mogućnosti učesnika obrazovno-vaspitnog rada, prihvatanje različitosti doveli su do razvoja tolerancije u školskoj zajednici.

„Konkretno u ovom filmu učenici su govorili kako su prihvatali postepeno svoje vršnjake, a da je tome prethodilo svakodnevno druženje u školi, koje je nekada kod njih izazivalo neku vrstu opterećenja prilikom pružanja pomoći vršnjacima kojima je to bilo potrebno, da bi vremenom, sa zrelošću, kod njih samih nastupila potreba da se istoj toj deci pomogne samovoljno. Deca su govorila o podršci drugu i drugarici koji su osobe sa smetnjama sluha, o tome kako su naučili znakovni jezik i kako se razvijalo njihovo prijateljstvo.Put tolerancije na relaciji roditelji-škola pošao je od nepoverenja, sukoba mišljenja do međusobnog prihvatanja, razumevanja i zajedničke saradnje. Motivacija i želja zaposlenih u radu sa učenicima kojima je potrebna dodatna podrška zasniva se na ličnim karaktristikama zaposlenih, profesionalnim izazovima i dodatno uloženom trudu da se u vršnjačkoj zajednici svi osete dobrodošlo i da boravak u školi učine prijatnim i podsticajnim. Dobra saradnja na relaciji škola-roditelji-učenici, dovela je do razvoja tolerancije uprkos međusobnoj različitosti“, završava Maja Rudić.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com