U Nišu predstavljen „Put sultana“ dug 2.500 kilometara, Srbija deo puta
"Put sultana" (Sultans Trail), čak 2.500 kilometara duga pešačka i biciklistička staza od Beča do Istanbula promovisana je danas u Nišu, na simpozijumu "Bliski susreti između istoka i zapada", organizovanom u amfiteatru Filozofskog fakulteta.
„Put sultana“ ima za cilj da upozna putnike sa prirodnim i kulturnim lepotama Dunavsko-Balkanskog regiona. Ova staza teži da donese regionu benefite koji proističu iz rastućeg interesovanja za pešačenje i biciklizam na duge staze. „Put sultana“ pokrenut je stalnim rastom popularnosti „Puta za Santjago“ i „Puta za Rim“. „Put sultana“ ne zahteva nikakve značajnije investicije, on je ekološki osvešćen, održiv i profitabilan. Posetioci se kreću po seoskim predelima, izbegavajući prekomerni turizam i gužve. Ostvarena ekonomska dobit pozitivno utiče na lokalnu ekonomiju„, rečeno je na skupu.
Sedat Ćaker, osnivač organizacije „Put sultana“ koja je osmislila i koja promoviše istoimeni put, rekao je da taj projekat postoji već 16 godina.

„Do sada smo ostvarili saradnju sa brojnim univerzitetima iz Turske, Bugarske, Srbije, Austrije, Mađarske, Hrvatske i Slovačke. Odlično sarađujemo i sa turističkim organizacijama, udruženjima biciklista i udruženjima planinara, jer se upravo njihovi članovi odlučuju da pešače i voze bicikle na duže staze „, izjavio je Ćaker.
Prema njegovim rečima trasa „Puta sultana“ kroz Srbiju duga je 650 kilometara.
Na simpozijumu „Bliski susreti između istoka i zapada“ bilo je i reči o ulozi turističkih inicijativa u promovisanju mira, ulozi umetnika u očuvanju i promociji kulturne baštine, regionalnoj saradnji, mogućnosti za umrežavanje ruta.
Na skupu se razgovaralo i o tome kako kulturna diplomatija, umetnost i turizam mogu podsticati pomirenje, povezanost i jačanje saradnje na Balkanu.











Hoće li u Ćele Kulu da naminjuju?